Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
3/2021
Používaný
Sídlí zde městská knihovna.
3/2019
Stavební úpravy
V současné době probíhá v rychnovském kině rekonstrukce. Vznikne zde městská knihovna, která momentálně sídlí v nevyhovujících prostorách společenského centra.
2016
Prázdný
Promítání je nyní přesunuto do budovy Pelclova divadla a v budoucnu by měl k těmto účelům posloužit bývalý klub Alien ve Společenském centru. S budovou to vypadá nejistě, i když se již objevil návrh umístit sem místní knihovnu.
[1]
2011
Prázdný
Kino bylo provozováno do října 2011, pak byl oznámen jeho zánik. Důvodem byl nedostatek návštěvníků, vysoké náklady a nutnost digitalizace, tehdy z různých důvodů neuskutečnitelná. Rychnovské kino není jediné, které tímto způsobem zaniklo. Například v Kostelci je z kina bowlingová dráha.
[1]
1984
Používaný
Roku 1984 vznikl celostátní tematický seminář určený hlavně pracovníkům filmových klubů v ČSSR nazvaný Filmový smích. První ročník byl věnovaný rychnovskému rodákovi Karlu Poláčkovi, díky kterému mělo naše kino možnost proniknout do dějin české literatury. Zde je ukázka z jeho díla Bylo nás pět : „My hoši, co spolu mluvíme, nechodíme do Národního domu, jelikož jsou tam okna vysoko, ale chodíme do Lidového domu, tam jsou okna nízko. To jeden z nás zaplatí vstupné, a když v sále zhasnou, pak oknem pomůže těm druhým dovnitř, abychom nemusili platit.“
[1]
1981
Používaný
Od roku 1981 se promítaly v prostorách kina soutěžní filmy Rychnovské osmičky. Zájem o toto promítání byl obrovský, protože často byly v soutěži filmy regionálních filmařů, ve kterých hráli obyvatelé Rychnova a okolních vesnic.
[1]
1949
Používaný
O promítání kina se zmiňuje v kronice z roku 1949, kdy ve zdejším zestátněném kině byl na programu film Hostinec u Kamenného stolu natáčený částečně na území Rychnova a v nedaleké Solnici. Přišlo mnoho diváků, ale ti byli zklamáni, protože hlavně scény, kde hráli Rychnováci jako kompars, byly vystříhané.
[1]
1945
Používaný
Poslední představení doložené zprávou v novinách je Světlo jeho očí z 11. května 1945, kterým kino původně začínalo. Poté kino přejmenovali na kino Svornost. Kino bylo tehdejším režimem využíváno hlavně na propagandu a spíše než promítání zde probíhaly kulturní akce. V prvních letech po válce se v Lidovém domě pořádaly i koncerty, oslavy Svátků práce, divadelní představení ochotníků i plesy.
[1]
1944
Používaný
V roce 1944 se v kině se změněným názvem Bio Alfa po technických úpravách promítalo představení každý den. Podle kronikáře zde byly návaly lidí, i z okolních vesnic, kvůli uzavření konkurenčního kina Sokol a daly se zvládat jen díky četnické asistenci.
[1]
1934
Používaný
Až 2. září 1934 mohli diváci v kině Orel zhlédnout zvukové filmy. Prvním byla česká rozmarná veselohra Život vojenský-život veselý.
[1]
1929
Vznik
První promítání v Lidovém domě, v tehdejším Bio Orel, proběhlo 5. května 1929. Protože nebyla k dispozici zvuková aparatura, promítaly se pouze němé filmy.
[1]