Hornychova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Plukovníka Truhláře 707
512 51 Lomnice nad Popelkou
Semily
50° 31' 57.9'', 15° 22' 23.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: Hrubý Jaroslav

Doplňující informace

Hornychova vila stojící na rohu ulice Plukovníka Truhláře v Lomnici nad Popelkou se řadí mezi významné stavby, ačkoliv není památkově chráněna. Vilu, jakožto své rodinné sídlo, si nechal na počátku 20. století postavit úspěšný místní továrník Ignác Hornych ml., který po smrti svého otce převzal výrobu rákosových paprsků pro tkalcovské stroje. Jedná se o dvoupatrovou budovu v historizujícím slohu. Má centrální schodiště do jednotlivých pater, fasáda je výrazně členěna ozdobnými římsami a dalšími výtvarnými prvky. Hlavní nároží domu je zakončeno věží s hodinami. Střecha je mansardová. Ve střešním plášti jsou vystupující zaoblené vikýře. Vila byla za totalitního režimu ne příliš šťastně rozdělena na několik menších bytů a v této podobě zůstala dodnes. Na prvním podlaží se nacházejí dva byty o velikostech 2+1 a 4+1 s příslušenstvím. Byty jsou rozděleny příčkou, která je pod stropem prosklená. Stejná dispozice je pak ve 2. nadzemním podlaží. Malý byt 1+1 se nachází v třetím nadzemním podlaží. Vila ukrývá také stavebně neupravené podkroví, které je rozděleno dřevěnými příčkami na několik místností. Podzemní podlaží je rozděleno na několik sklepních prostor a jednu velikou technickou místnost, ve které je umístěn kotel na tuhá paliva. V každém patře byly vytvořeny přímé průchody do továrny, které jsou ale v současnosti zazděné. I přes částečnou modernizaci v roce 1940, kdy došlo k přemístění centrálního schodiště, odbourání balkonů a malých komůrek na východní fasádě, si vila zachovala svůj původní vzhled i půvab. Bohužel zhruba od roku 1989 postupně chřadne a chátrá.

Události

DATUM DRUH NÁZEV AKCE FB GOOUT GALERIE DALŠÍ
06.08.2022 Výstava Den otevřených dveří Hornychova vila FB událost Galerie
24.09 - 24.09.2022 Výstava Den otevřených dveří č.2 FB událost

Časová osa

2022 Stavební úpravy

Hornychova vila se začíná postupně připravovat ke kompletní, ale ohleduplné, rekonstrukci pod taktovkou architektonického studia KURZ architects. Ve vile vznikou prostorné apartmánové jednotky ke krátkodobému pronájmu a plně revizalizováno bude i její přilehlé okolí. Cílem rekonstrukce je oprášit její časem zavátou důstojnost, rozproudit v ní novou a neopakovatelnou energii, ale při tom všem zachovat maximum z toho původního.

www.kurz.archi
11/2021 Prázdný

Novým majitelem se stává lomnický rodák Michal Pivrnec. V současné době dochází k přepisu na katastr a v nejbližší době začnou zabezpečovací a vyklízecí práce. Následně dojde k výběru architektonického studia a na konci roku 2022 by měla začít rekonstrukce vily.
9/2021 Na prodej

Vila nabídnuta ke koupi formou dražby. Datum a čas zahájení dražby 20. 9. 2021 8:00. Datum a čas ukončení 22. 9. 2021 15:00. Minimální příhoz 2 000 Kč, výše nejnižšího podání 400 000 Kč, zjištěná cena 600 000 Kč, dražební jistota 120 000 Kč. Stavebně technický stav budovy: Hlavní nosné konstrukce - základy, zdivo a klenbové stropy ve sklepě jsou v dobrém stavu. Stropní dřevěná konstrukce ve druhém nadzemním podlaží je vlivem zatékání dešťové vody silně poškozená, omítaný podhled je opadaný, prkna nahnilá. Obytný dům nelze bez generální rekonstrukce užívat. [1]
5/2018 Prázdný

Nevyužívaná a její stav je bohužel havarijní. Na katastru nemovitostí Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti.
1940 Stavební úpravy

V roce 1940 byla provedena přestavba a modernizace. [1]
1908 Vznik

Obytný dům č.p. 707 byl vystavěn v roce 1908 jako novostavba. [1] Vila továrníka Hornycha z počátku 20. století. Postavena dle návrhu architekta Jaroslava Hrubého. [2]

Historické využití objektu

Vila

Náhled galerie

Články

 
Hornychova vila

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty michalpi Spoluautoři: Rendy, PF aktualizováno: 31. července 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.