Michelský dvůr

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Michelská 6
140 00 Praha 4
Hlavní město Praha
50° 3' 13.0'', 14° 27' 10.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Městská část Praha 4 (IČ 00063584) (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2006 Používaný

Anglická nadace zaplatila nejen rekonstrukci Michelského dvora, ale do roku 2006 pomáhala i s financováním provozu Domova. Od té doby stojí jeho existence na platbách od klientů, dotacích, grantech a také vlastních obchodních a fundraisingových aktivitách. Jsou zde nabízeny tři registrované sociální služby domov pro seniory s dlouhodobými a přechodnými pobyty, terénní služba osobní asistence a ambulantní služba denní stacionář.
1998 Používaný

Náročná rekonstrukce trvala čtyři roky. Náklady se vyšplhaly na desítky miliónů korun a vše financovala mezinárodní nadace Sue Ryder, kterou založila v roce 1953 baronka stejného jména. Angličanka plánovala založit již před rokem 1968 v Československu pět Domovů Sue Ryder pro ty nejpotřebnější. Dokonce již vedla jednání s vládou, ale její záměr nakonec zhatila sovětská okupace a následná normalizace.
1994 V rekonstrukci

Za symbolické nájemné pronajala městská část Michelský dvůr na 99 let Sdružení Sue Ryder se záměrem zřídit v něm domov se zdravotně sociální péčí pro seniory.
1989 Prázdný

Po sametové revoluci získala zchátralý dvůr Městská část Praha 4 a postupně z něj vystěhovala poslední nájemníky.
1970 Používaný

V sedmdesátých letech se uvažovalo o rekonstrukci a úpravě na kulturní dům, ale z plánů nakonec sešlo.
1958 Dvůr byl v roce 1958 zapsán do státního rejstříku kulturních památek.
1945 Používaný

Po skončení druhé světové války přešel Michelský dvůr do vlastnictví státu, který do něj vrátil čilý ruch. Volné prostory zaplnily byty, jesle, sklady, autoopravna a drobné provozovny. Ty bohužel prováděly poměrně nešetrné zásahy. Mizely původní klenby a příčky, vznikaly nové stěny. Necitlivý přístup v kombinaci s postupným opadáváním zájmu o jakoukoli péči a opravy zapříčinil, že se areál postupně měnil v ruinu. Od chátrání ho nezachránila ani památková ochrana.
1938 Používaný

Židovský původ majitelky zapříčinil, že objekt přešel pod správu vystěhovaleckého fondu, který měl ve svém fondu zabavený židovský majetek, z jehož prodeje byly financovány deportace do koncentračních táborů. Novým vlastníkem se stal Hans Wank. Německý důstojník žádné zásahy do stavby neprováděl.
1933 V rekonstrukci

V prostorách bývalého pivovaru je upravena dílna na výrobu knoflíků. Plány nakreslil František Kofroň, realizoval Karel Kalich. [1]
1925 V rekonstrukci

Když dvůr v roce 1925 koupila od Československa Augustina Weilová, pustila se do dalších úprav. V prvním patře dokonce přistavěla dva byty a v přízemí vybudovala výrobní provozovny.
1877 V rekonstrukci

Pivovar prochází přestavbou, je zbořen komín, zřízena nové pec s komínem a místnosti jsou nově zaklenuty. [1]
1848 V rekonstrukci

V roce 1848 - 1852 vznikla podle plánů inženýra J. V. Nováka nová část pivovaru. [1]
1784 V rekonstrukci

Významným zásahem byla výstavba pivovaru dle plánů Filipa Hegera v roce 1784, kdy v plném rozsahu vzniklo zřejmě zadní křídlo objektu [1]
1654 Vznik

Dvůr býval dříve spojován s dvorem staroměstského konšela Jana Rečka z Ledče, který založil roku 1438 kolej pro dvanáct studentů českého národa a víry podobojí a této koleji daroval na její udržování ves Michli pod správou pražských univerzitních mistrů. Výzkum objektu a pramenů tuto domněnku však vyvrátil. Dvůr vznikl před rokem 1654 na místě bývalého statku a dalšího pustého gruntu [1]

Články

27. března 2012
Michelský dvůr zachránila baronka

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Daliboe Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

12. květen 2018
Městská část Praha 4

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 16. květen 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.