Michelský dvůr

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Michelská 6
140 00 Praha 4
Hlavní město Praha
50° 3' 13.0'', 14° 27' 10.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Městská část Praha 4 (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2006 Anglická nadace zaplatila nejen rekonstrukci Michelského dvora, ale do roku 2006 pomáhala i s financováním provozu Domova. Od té doby stojí jeho existence na platbách od klientů, dotacích, grantech a také vlastních obchodních a fundraisingových aktivitách. Jsou zde nabízeny tři registrované sociální služby domov pro seniory s dlouhodobými a přechodnými pobyty, terénní služba osobní asistence a ambulantní služba denní stacionář.
1998 Používaný

Náročná rekonstrukce trvala čtyři roky. Náklady se vyšplhaly na desítky miliónů korun a vše financovala mezinárodní nadace Sue Ryder, kterou založila v roce 1953 baronka stejného jména. Angličanka plánovala založit již před rokem 1968 v Československu pět Domovů Sue Ryder pro ty nejpotřebnější. Dokonce již vedla jednání s vládou, ale její záměr nakonec zhatila sovětská okupace a následná normalizace.
1994 V rekonstrukci

Za symbolické nájemné pronajala městská část Michelský dvůr na 99 let Sdružení Sue Ryder se záměrem zřídit v něm domov se zdravotně sociální péčí pro seniory.
1989 Prázdný

Po sametové revoluci získala zchátralý dvůr Městská část Praha 4 a postupně z něj vystěhovala poslední nájemníky.
1970 V sedmdesátých letech se uvažovalo o rekonstrukci a úpravě na kulturní dům, ale z plánů nakonec sešlo.
1958 Dvůr byl v roce 1958 zapsán do státního rejstříku kulturních památek.
1945 Po skončení druhé světové války přešel Michelský dvůr do vlastnictví státu, který do něj vrátil čilý ruch. Volné prostory zaplnily byty, jesle, sklady, autoopravna a drobné provozovny. Ty bohužel prováděly poměrně nešetrné zásahy. Mizely původní klenby a příčky, vznikaly nové stěny. Necitlivý přístup v kombinaci s postupným opadáváním zájmu o jakoukoli péči a opravy zapříčinil, že se areál postupně měnil v ruinu. Od chátrání ho nezachránila ani památková ochrana.
1938 Židovský původ majitelky zapříčinil, že objekt přešel pod správu vystěhovaleckého fondu, který měl ve svém fondu zabavený židovský majetek, z jehož prodeje byly financovány deportace do koncentračních táborů. Novým vlastníkem se stal Hans Wank. Německý důstojník žádné zásahy do stavby neprováděl.
1925 V rekonstrukci

Když dvůr v roce 1925 koupila od Československa Augustina Weilová, pustila se do dalších úprav. V prvním patře dokonce přistavěla dva byty a v přízemí vybudovala výrobní provozovny.
1701 Díky přístavbám a opravám postupně měnil svou podobu a již na začátku 18. století jeho půdorys připomínal ten dnešní.
1622 V roce 1622 přešel do péče jezuitů a díky nim zažil období hospodářského rozkvětu. Dokonce se zde začala i mlít mouka.
1438 Staroměstský radní a zároveň sladovník Jan Reček z Ledče získal v roce 1438 od krále Zikmunda celou Michli a rozhodl se dvůr obratem věnovat pražské univerzitě se záměrem, aby se z činnosti dvora sponzorovalo studium mladých lidí.
1348 Roku 1348 je v majetku kláštera Břevnov.
1222 Vznik

Středověký hospodářský dvůr je poprvé zmíněný roku 1222 jako majetek Vyšehradské kapituly.

Články

27. března 2012
Michelský dvůr zachránila baronka

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

12. květen 2018
Městská část Praha 4

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 12. květen 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.