Café Henke Rumburk

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Restaurace
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Nerudova 3
408 01 Rumburk
Děčín
50° 57' 9.6'', 14° 33' 24.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Rösler Emil

Doplňující informace

Nárožní dvoupatrový zděný objekt na čtvercovém půdorysu s kvalitní ukázkou artdecové fasády prošel přestavbou ve 20. letech 20. stol pod dozorem stavitele Emila Röslera. Tvoří ho dvě části, každá s jinou výškou podlaží a střešního hřebene. [1]

Časová osa

2016 Spolek přátel Rumburku a majitel Jiří Kovář uspořádali opětovné zpřístupnění kulturní památky – bývalé kavárny a cukrárny Café Henke (čp. 3) a vedlejší bývalé Italské vinárny (čp. 4, dnes prodejna potravin). Prohlídka budovy se opakovala záměrně, právě v tomto objektu má spolek sídlo. V budoucnu by zde spolek chtěl pořádat přednášky pro veřejnost a mít tu svou spolkovou místnost.
2015 Proběhla druhá veřejná prohlídka.
2010 V rámci vycházky “Za moderní architekturou před rokem 1945” se prostory otevřely pro širokou veřejnost. Ve stejném roce objekt navštivil architekt David Vávra s režisérem Radovanem Lipusem z televizního cyklu o architektuře “Šumná města”.
2009 Stavební úpravy

Objekt má nového majitele, pana Kováře z Rumburka, který se pustil do záchranných prácí.
2008 Ministerstvem kultury je komplex (čp. 3 a 4) prohlášen za kulturní památku a spolu s areálem pivovaru z období pozdního baroka vytvořil dvojici rumburských staveb v Seznamu nejohroženějších památek ČR.
1/2008 Prázdný

Památkově chráněno od 14. 1. 2008.
2004 Prázdný

Přestává fungovat poslední část – prodejna polotovarů v někdejším objektu Clignovy vinárny (čp. 4) a celý komplex je zavřen.
1992 Objekt byl prodán panu Šípkovi (firma Sever-Šípek, Družstvo Respekt). Dochází k obměně celého personálu a postupně přestávají být využívány jednotlivé části.
1989 Po revoluci objekt vlastnila firma Wika (Petr Kellner a Milan Vinkler). Za působnosti Wiki měl údajně vzniknout výběrovou soutěží oceněnou i finančně název Venuše, který navrhla paní Bačkovská. Z této doby pochází i vkusné dřevěné obložení v restauraci.
1968 Název Café Henke byl po válce nepřijatelný, proto jej vystřídal název Krym, ten se udržel až do převzetí Wikou, jen v roce 1968 nesl název Svoboda. Po vpádu sovětských vojsk byl název Krym zakryt černým suknem (tak jako řada jiných ruských názvů)a na transparentu se objevil název Svoboda.
1945 Po roce 1945 dochází k zestátnění a sloučení s budovou někdejší Clignonovy vinárny, s níž je dodnes funkčně propojena (společné sklepy, kuchyň na pozemku obj. č.p. 4 využívá obj. č.p.3, průchod z restaurace obj. č.p. 3 do budovy č.p. 4 – přilehlá cukrárna, později pivnice). Provozovatelem jsou s různými obměnami názvu a sídla Restaurace a jídelny.
1925 Stavební úpravy

Výraznou změnou budova prošla v tomto roce. Stavitel Emil Rösler, rodák z Vlčí Hory, upravil objekt ve stylu art deco.
1790 Vznik

První písemné zmínky o domě jsou už z roku 1790, poté byl opakovaně přestavován.

Náhled galerie

Články

20. září 2016
Café Henke v Rumburku zářilo do noci
24. června 2015
Na kávu do Café Henke v Rumburku
21. února 2008
Ministerstvo kultury prohlásilo Venuši kulturní památkou

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Dáša, maricern aktualizováno: 16. července 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.