Zámek Mitrowicz

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Zámek
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Koloděje nad Lužnicí 1
375 01 Týn nad Vltavou
České Budějovice
49° 15' 7.9'', 14° 25' 8.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Po 2. svět. válce byl zámecký areál znárodněn, obhospodařovalo jej místní JZD. Od roku 2008 je zámek, který patří mezi památkově chráněné objekty, ve vlastnictví společnosti Mitrowicz, a.s. a postupně prochází celkovou, velmi náročnou rekonstrukcí. V roce 2016 se poprvé ve své téměř pět set let dlouhé historii otevřel veřejnosti na více než jeden den, a nabídl návštěvníkům bohatý prázdninový program. Od té doby na zámku probíhají pravidelné prohlídky, je zde možnost ubytování, pořádání firemních akcí a svateb.

Události

DATUM DRUH NÁZEV AKCE FB GOOUT GALERIE DALŠÍ
25.05.2019 Festival Mariánská pouť FB událost Další odkaz
09.06.2019 Ostatní Víkend otevřených zahrad Další odkaz

Časová osa

2016 Používaný

V roce 2016 se poprvé ve své téměř pět set let dlouhé historii otevřel veřejnosti na více než jeden den, a nabídl návštěvníkům bohatý prázdninový program. Od té doby na zámku probíhají pravidelné prohlídky, je zde možnost ubytování, pořádání firemních akcí a svateb, viz webové stránky zámku.
2008 Stavební úpravy

Od roku 2008 je zámek, který patří mezi památkově chráněné objekty, ve vlastnictví společnosti Mitrowicz, a.s. a postupně prochází celkovou, velmi náročnou rekonstrukcí.
1989 Prázdný

Po sametové revoluci vznesly dědičky rodu Derscenyiů (rod vymřel po meči roku 1987) restituční nároky a po vydání majetek po částech rozprodaly.
1948 Po 2. svět. válce byl majetek Dercsényiů znárodněn. Zámecký areál spolu s přilehlými budovami pivovaru, lihovaru, koníren a dalšími objekty obhospodařovalo místní JZD. Vlastní budova zámku byla násilně oddělena vysokou zdí a sloužila jako depozitář muzea. V polovině šedesátých let minulého století došlo v důsledku stavby Orlické přehrady ke zvýšení hladiny Lužnice, zanikl jez pod zámkem a přilehlý park se výrazně zmenšil rozšířením koryta řeky a stavbou ochranného protipovodňového valu.
1943 Rod Wratislavů z Mitrowicz a Schoenfeldu vymřel po meči v osobě Evžena Wratislava roku 1943. Jedinou majitelkou kolodějského zámku se nakonec stala jeho sestra Marie Terezie (1884-1961), která se provdala za svobodného pána Dercsényi, majitele velkostatku v Dolních Počernicích.
1875 V roce 1875 byla mezi zámkem a vstupní branou postavena rodinná krypta rodu Wratislavů z Mitrowicz. Jako první sem byly uloženy ostatky bratrů Eugena a Karla Wratislavových, přenesené z kostnice na hřbitově v Týně nad Vltavou.
1840 Stavební úpravy

K pozdějším úpravám došlo v roce 1840, kdy byl zrušen mlýn nacházející se v původní renesanční části zámku. Mlýn byl přemístěn do nové budovy na protilehlém břehu Lužnice a celé řečiště bylo přeloženo dále od zámku. Tím se zvětšil prostor před zámkem a došlo k rozšíření parku, původně založeného už v roce 1753.
1799 Z konce 18. století pochází také nástěnné malby v prvním poschodí. Zobrazují výjevy z života jednoho z předků Wratislavů z Mitrowicz, Václava zvaného„Tureček“ (1576-1635), který se jako patnáctiletý panoš zúčastnil cesty poselstva císaře Rudolfa II. do Cařihradu. Své vzpomínky na čtyřleté zajetí, které následovalo, zachytil ve vlastním cestopise „Příhody Václava Vratislava, svobodného pána z Mitrovic“.
1737 Stavební úpravy

V letech 1737-1741 provedl František Karel Wratislav se svojí manželkou Marií Annou roz. Kinskou rozšíření obytné části s přístavbou kaple, tím vznikla dnešní barokní podoba zámku.
Kaple sv. Anny je dílem stavitele Jana Hybnera, jenž byl silně ovlivněn dílem mistra barokní architektury Kiliána Ignáce Dienzenhofera (1689-1751). Interier je bohatě zdobený freskami, největší je na stropě a zobrazuje Pannu Marii se svatou Trojicí. Na zdech přechází freska do ilusivní malované architektury a zobrazuje zábradlí, sloupy apod. Ústřední oltářní obraz sv. Anny je údajně dílem Petra Brandla.
1704 Statek přišel do dražby a dostal se do vlastnictví hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz, s jehož rodinou zůstal po staletí spjat. V zápise ze Zemských desek z tohoto roku se dochoval popis tvrze. Byla stavěna z kamene a kryta kurkami (šindele), ve sníženém přízemí byl mlýn na dvojí složení, klenutá kuchyň, jeden pokoj, sklep a spižírny. V prvním poschodí bylo pět pokojů, ve druhém tři a prostorná tabulnice (jídelna).
1567 Vznik

Adam Čabelický ze Soutic dal vystavět na břehu řeky Lužnice renesanční tvrz. Majitelé tohoto panství se potom často střídali. Byli to Jan Mencelius z Kolsdorfu (r. 1625), Jan de Vitte z Lilientalu, Johanka Branštejnová z Malovic nebo Pavel Michna z Vacinova.

Články

3. srpna 2018
Z ruiny zámku Mitrowicz je opět barokní skvost, obnova trvala deset let - iDNES.cz
16. listopadu 2017
Zámek Mitrowicz je vítězem v soutěži CzechTourismu o obnovené památky
19. října 2017
Zámek Mitrowicz. Příběh o záchraně jednoho zámku
30. června 2017
Životní výzva jménem zámek Mitrowicz
16. dubna 2016
Koloděje na Českobudějovicku mají nový turistický hit. Zámeček Mitrowicz

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Mitrowicz Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 21. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.