Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
12/2014
Používaný
Dům Stallburg byl oceněn jako nejlepší stavba Karlovarského kraje roku 2014. V objektu je po rekonstrukci osm moderních bytů.
[4]
3/2014
Stavební úpravy
V lázních Kyselka byl otevřen první zrekonstruovaný objekt. Společnost Karlovarské minerální vody otevřela pro veřejnost opravený dům Stallburg v Kyselce. Je to první opravená budova z někdejšího lázeňského areálu.
[1] [1] [1] [2] Náklady na rekonstrukci domu Stallburg byly 31,5 milionu korun.
[3]
2012
Stavební úpravy
V letech 2012-2014 přistoupil vlastník objektu společnost Karlovarské minerální vody ke generální rekonstrukci zdevastovaného objektu se zachováním autentické historické podoby z let 1893-1894. Samotná rekonstrukce si nakonec vyžádala 15 měsíců práce a investici přesahují 25 milionů korun. Další 4 miliony si ještě vyžádalo zajištění svahu nad domem, který není ve vlastnictví majitele.
[4] Rekonstrukci provedla společnost Baustav.
[5]
1993
Prázdný
V rámci privatizace získala v roce 1993 bytový dům Stallburg do svého vlastnictví spolu s dalšími objekty bývalých lázní akciová společnost Karlovarské minerální vody.
1989
Po roce 1989 sloužil objekt k bydlení nájemníkům. Objekt bohužel hodně utrpěl vandalismem nájemníků a dostal se do havarijního stavu.
1970
Po roce 1970 se lázně Kyselka staly výhradně dětskou lázeňskou léčebnou a následnou reorganizací došlo k rozdělení na stáčírnu minerálních vod a lázně. Lázeňské budovy se bohužel již od 70. let nacházely ve špatném stavu.
1948
V roce 1948 byl areál lázní patřící akciové společnosti Heinrich Mattoni v Kyselce znárodněn. Lázně sloužily dále svému účelu, ale nedosáhly rozsahu jako před první světovou válkou.
1894
Vznik
Dům Stallburg nechal v roce 1894 postavit tehdejší vlastník lázní Heinrich Mattoni pro sedm rodin svých zaměstnanců. Podle návrhu vídeňského architekta Karla Haybäcka tak vznikl bytovým dům ve stylu francouzské pseudogotiky. Rodiny bydleli v prvním patře, zatímco v přízemí se nacházela stáčírna minerální vody, která byla později zrušena. Dům vznikl na místě dřívějších stájí pro povozy návštěvníků lázní a odtud pravděpodobně pochází i jeho název Stallburg (Stall - chlév). Materiál z těchto původních hospodářských objektů byl použit při stavbě nového domu.