Základní škola Heřmanice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Školství
Stav: K záchraně
Cena: dohodou
Adresa mapa
Heřmanice 48
741 01 Starý Jičín
Nový Jičín
49° 33' 40.4'', 17° 51' 52.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: School of Dreams s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

4/2019 K záchraně

Škola je na prodej. Budova má kamenné základy, v některých místech tři a v některých dokonce čtyři podlaží. Zastavěná plocha je 1.100 m2 a celková plocha 2.300 m2. Kolem budovy je zahrada, na které je rovněž umístěno sportovní hřiště. Uvnitř jsou kromě klasických školních prostor také tři byty, do kterých je přístup samostatným vchodem. Objekt je připojen na elektricnou síť, má vlastní studnu a septik, plyn a obecní vodovod jsou na hranici pozemku.
2012 Prázdný

Po dvou neúspěšných kolech nakonec nový majitel zaplatil za nemovitosti 330 tisíc korun a obec mu dala také studii využitelnosti. Základní škola v Heřmanicích se v roce 2012 prodala společnosti School of Dreams s.r.o., kde jako jednatel působí Milan Toman z Ratíškovic.
2010 K záchraně

V roce 2010 obec nechala vypracovat projekt využitelnosti. „Měl tři varianty, předělání na objekt pro seniory, na objekt pro bydlení, nebo zbourat," uvedl starosta Starého Jičína Rudolf Hrnčíř. Obec se snažila sehnat dotace, ale neuspěla, a tak se rozhodla nemovitost prodat. Ta se objevila v nabídce realitní kanceláře za 6,2 milionu korun, na což nikdo nereagoval.
1997 Nevyužívanou budovu dostala v roce 1997 do majetku obec Starý Jičín, ale osud objektu byl stále nejasný.
1979 Prázdný

Ve škole zůstaly ještě dvě třídy pro 1. až 5. ročník do roku 1979, v září téhož roku i ony přesídlily do nové školy ve Starém Jičíně.
1973 Jako devítiletka fungovala škola až do 1. září 1973.
1945 Po válce se ve škole začalo učit znovu. Jezdily tady děti z Hranických Louček, z Polomi, z Blahutovic, z Polouvsí, z Dubu a chodily tady místní děti.
1931 Vznik

Původní menšinová škola byla do dnešní podoby rozšířena v roce 1931, což dokládá letopočet vyrytý v kameni u hlavního vchodu.
1918 V obci bylo po už na počátku první republiky dobré soužití s Němci a české rodiny byly často i spřízněné s německými, navíc už na počátku první republiky chodily do školy v Heřmanicích děti z okolí. Heřmanice byly tenkrát bohatou vesnicí a měly asi 350 obyvatel. Proto se lidé snažili, aby postavili školní budovu. Menšinové školy za první republiky patřily ze zákona státu, takže ten výstavbu financoval. Zprvu zde byly tři školní budovy, stará německá škola, později si Němci postavili další školu, ale provozovali ji jen asi dva roky. A když přišel Hitler, zabrali tuto školu.

Články

19. září 2012
Budova školy byla prodána. Co v ní bude? Možná senioři

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

19. července 2018
School of Dreams s.r.o.

Mapa

Autor karty Carcooli Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 19. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.