Vila Suk čp. 1794

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Na Ostrohu 1794/49
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 54.3'', 14° 23' 8.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Kučerová-Záveská Hana

Doplňující informace

Volně stojící třípodlažní dům skeletové konstrukce, sestává ze dvou, na půdorysu písmene L spojených křídel. V jejich úhlu je v hlavním křídle domovní vstup, stíněný mohutnou markýzou. Přestavba provedená v 60. letech bohužel dům připravila o jeden z nejvýraznějších prvků - oblým nárožním pilířem podpíranou pergolu na otevřené terase nad západní fasádou. Většina domu nese keramický obklad bělavé barvy [2] . Největší obytný dům výstavní osady si postavil stavební podnikatel Václav Suk jako komfortní obydlí pro svou rodinu podle návrhu architektky Hany Kučerové - Záveské. Konstrukce je z železobetonového skeletu s výplní tvárnic Petráž )o tloušťce 30 cm), suterén z cihel(45 cm). příčky jsou z hodonínských dutých cihel. podlahy jsou v obytných místnostech z linolea na betonové mazanině, schodiště položeno gumou, podlaha hospodářských místností je z xylolit. Dům sloužil původně pro pětičlennou rodinu se služkou a samostatným bytem pro domovníka a šoféra. Garáž byla dimenzována pro dva vozy. Schodišťová hala domu s konkávně prohnutou stěnou, připomínající detail z Le Corbusierovy vily Stein v Garches u Paříže, umožňovala separátní přístup do pracovny pána. V půdoryse je jasné dělení na sebe navazujících křídel - hospodářského se služebním bytem a kuchyní a garáží, orientovanou k ulici, a obytného křídla proskleného do zahrady. Zamýšlená střešní terasa nebyla realizována, nahradila ji rohová terasa v horním podlaží. V suterénu byla umístěna garáž pro dvě auta, prádelna, sušárna, archiv. Zahrada přes dvě parcely byla upravena podle návrhu architektky, stejně jako minimalistické vnitřní zařízení. Ke konci třicátých let získalo průčelí keramický obklad a v polovině šedesátých let byla ne severní straně provedena přístavba a dům následně rozdělen na dva byty. Manželé Václav a Antonie Sukovi vlastnili kromě vily na Babě také secesní dům v Bubenečské ulici na Hradčanech. Na konci padesátých let byl stavitel Václav Suk komunistickým režimem perzekuován a zavřen do vězení, kde krátce na to umírá.

Časová osa

1998 Používaný

Na současné majitele pak přešel dům dědictvím v roce 1998.
1998 Používaný

Na současné majitele pak přešel dům dědictvím v roce 1998.
11/1993 Používaný

Vila je památkově chráněná v rámci památkové zóny
7/1986 Používaný

30.7.1986 je majitelem Anna Vybíralová, část patří OPBH.
1970 Používaný

Především v 70. a 80. letech dům výrazně chátral. Po poruše vodovodu v 70. letech byl zatopen celý suterénní byt, nájemník musel být vystěhován do náhradního a veškeré opravy – ať už vodovod nebo později střecha či domovnický byt – byly vždy nařizovány vyšší instancí, jakoby majitel neměl o dům zájem.
1960 Stavební úpravy

Dům v 60. letech přichází při přestavbě o svůj nejvýraznější prvek - oblý nárožní pilíř, který je zakryt. Na severní straně byla provedena přístavba a dům následně rozdělen na dva byty
1959 Používaný

Od roku 1959 byla vila v majetku státu, přičemž spoluvlastníkem byl soukromý majitel, který ji roku 1986 odkoupil celou.
1948 Používaný

Po roce 1948 je vila přestavěna na dům pro 3 rodiny, terasa zazděna.
1932 Vznik

Jedna z největších vil v osadě, v roce 1932 ji navrhuje architektka Hana Kučerová - Záveská pro stavebního podnikatele Václava Suka a jeho manželku. Stavba je povolena 20.5.1933 a kolaudována 29.11. téhož roku. [2] Ke konci třicátých let je průčelí obloženo keramickými obklady. Dům sloužil původně pro pětičlennou rodinu se služkou a samostatným bytem pro domovníka a šoféra a garáž byla dimenzována pro dva vozy. Architektka vyprojektovala také zahradu.Architektku při návrhu vily silně ovlivnilo dílo Le Corbusiera, stavitelem je Václav Suk.

Články

21. března 2019
Žena a architektka? Dnes normální, za první republiky jev zcela výjimečný | Náš REGION

Knihy

 
Ulrich, Šlapeta, Knížková, 2013. Slavné vily Prahy 6 - Osada BABA 1932 - 1936. Foibos, 1. vydání
[3]
 
Vlček Pavel a kolektiv, 2012. Umělecké památky Prahy. Akademia, 1. vydání
[2]
Díl A - L; stránka 321

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 18. července 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.