Vila Polášek čp. 1803

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Na Babě 1803/12
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 53.0'', 14° 23' 7.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Koula Jan E.

Doplňující informace

Volně stojící třípodlažní dům s krytým schodištěm v úrovni střešní terasy měl původně čtvercovou dvoutraktovou dispozici železobetonové skeletové konstrukce. Hlavní fasádu rozdělovala dvě široká třídílná okna v ocelových zárubních. [2] Obdivuhodně plošně úsporný dům, který působí velmi prostorně, vyřešil Jan Evangelista Koula jako symetrickou skladbu pokojů kolem centrálně posazeného komínu. železobetonovou konstrukci skeletu vyplňuje zdivo o tloušťce 30 cm. Jednoduché dvojramenné schodiště v užším traktu obsluhuje všechna podlaží od suterénu s garáží, přístupnou přímo z jihu, až po střešní terasu. Ta je bez jakékoliv místnosti, s typickým lodním zábradlím. Dům měl jako jeden z mála okna v ocelových zárubních a využíval teplovzdušné vytápění. V přízemí vytvořil architekt symetricky rovnocenné prostory obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou, v patře potom dvě poměrně rozlehlé ložnice hotelového typu s mezilehlými vestavěnými skříněmi. Symetrie je stejně čitelná i na jižním průčelí domu s pravidelnými čtyřmi velkými trojdílnými okny a úplným minimem otvorů na ostatních světových stranách. Nakladatel Václav Poláček (1898 - 1969) se narodil 21. dubna 1898 v Rokycanech. V roce 1922 inicioval společně s okruhem svých přátel z zastavárny Union, založení jednoho z nejvýznamnějších meziválečných pražských nakladatelství - Družstevní práce, kde působil ve funkci ředitele až do roku 1934. V Družstevní práci byl kladen velký důraz nejen na kvalitu samotné literatury, ale také na knihařské zpracovaní a celkovou precizní grafickou úpravu knihy. V době Poláčkova vedení navíc zahájilo nakladatelství spolupráci se Svazem československého díla a začalo vydávat magazín Žijeme - výrazně zaměřený na bytovou kulturu a architekturu. Po odchodu z Družstevní práce působil Václav Poláček v brněnské centrále Lidových novina od roku 1937 úspěšně řídil knihkupectví a salon F. Topič. V roce 1942 však musel na nátlak protektorátních úřadů odejít a ještě téhož roku si založil vlastní Pražské nakladatelství, které mělo sídlo a kanceláře v přízemí jeho vlastní vily na Babě. Až do znárodnění v roce 1949 se Poláčkovo nakladatelství specializovalo převážně na vydávání uměleckohistorických publikací, na nichž spolupracovalo s historikem umění Emanuelem Poche.

Časová osa

11/1993 Používaný

Vila je památkově chráněná v rámci památkové zóny
7/1986 Používaný

Dne 30.7.1986 je majitelem Václav Ševčík
1942 Používaný

V roce 1942 musel Poláček na nátlak protektorátních úřadů z nakladatelství Družstevní práce odejít odejít a ještě téhož roku si založil vlastní Pražské nakladatelství, které mělo sídlo a kanceláře v přízemí jeho vlastní vily na Babě. Až do znárodnění v roce 1949 se Poláčkovo nakladatelství specializovalo převážně na vydávání uměleckohistorických publikací, na nichž spolupracovalo s historikem umění Emanuelem Poche
1940 Stavební úpravy

V letech 1939 až 1940 byl dům rozšířen přístavbou nového půltraktu na severní straně
1932 Vznik

Vilu navrhoval architekt Jan Evangelista Koula pro nakladatele a ředitele Salonu Topič Václava Poláčka a jeho ženu Marii Poláčkovou. Stavba byla povolena 4.5.1932 a kolaudována 12.10.1932, postavená Karlem a Jaroslavem Hannauerem. [2] Václav Poláček byl suspendován r. 1942 nacisty z pozice ředitele, po té založil vlastní nakladatelství.

Články

Knihy

 
Vlček Pavel a kolektiv, 2012. Umělecké památky Prahy. Akademia, 1. vydání
[2]
Díl A - L; stránka 324
 
Ulrich, Šlapeta, Knížková, 2013. Slavné vily Prahy 6 - Osada BABA 1932 - 1936. Foibos, 1. vydání

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 17. srpna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.