Vila Palička

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Na Babě 1779/9
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 53.4'', 14° 23' 10.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Břínková Monika (katastr)
Architekt: Stam Mart

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2002 Používaný

2002 vilu kupuje právník a sběratel funcionalismu Rudolf Břínek. Ihned se pustil do postupné rekonstrukce. [2] S opravou historické stavby má Rudolf Břínek bohaté zkušenosti, postaral se například o záchranu a znovuotevření kubistické kavárny v Domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu. Na zahradě na Babě je socha Sputniku (klouzačka), kterou Břínek zachránil. Dále Motocyklista - Sluneční paprsek - vydraženo za 3,8 mil Kč. Chtěl zde místo pro setkávání a informování ohledně jedinečné lokality Baba, ale roky plynou a nic se neděje.
1993 Používaný

Vila památkově chráněná od 1. 11. 1993. [1]
7/1986 Používaný

Dne 30.7.1986 je majitelem Libuše Wolfová
1945 Používaný

Manželka pana Paličky Emilia byla textilní výtvarnice. Ve své tvorbě se zaměřovala na návrhy gobelínů, koberců, závěsů, ale také krajek. Krajku povýšila z umělecké výšivky na etablovaný interiérový materiál. Mezi její hlavní úspěchy patřila účast na světové výstavě Expo v roce 1925 v Paříži. Zde za své dílo získala dokonce zlatou medaili. Po válce (1945) vyučovala generace žáků na Vysoké uměleckoprůmyslové škole, kde vedla právě ateliér krajky. Kromě toho byste se s jejím dílem mohli setkat i v Národním divadle, je autorkou závěsů do prezidentské lóže. [3]
1932 Používaný

Stavební podnikatel Jiří Palička a jeho žena, textilní výtvarnice, objednávají od architekta Mart Stama projekt na výstavbu domu. Majitel sám na plánu nového domu velice těsně spolupracuje. Jedná se o jedinou vilu, kterou nevyprojektoval český architekt. Pan Palička měl stavební firmu, která se přímo podílela na výstavbě této jedinečné kolonie, kromě toho ale například stavěl i vilu pro manžele Babkovi a Lídu Baarovou.

Náhled galerie

Články

13. června 2017
Vily slavných osobností na Babě a Hanspaulce
[3]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

12. ledna 2019
Břínková Monika

Mapa

Autor karty pe.zeman (Petr Zeman) aktualizováno: 13. ledna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.