Vila Mojžíš - Lom

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Na Babě 1783/14
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 55.2'', 14° 23' 15.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Gočár Josef

Doplňující informace

Stavitel Václav Nekvasil. Dům ředitele Národního divadla je konstrukcí i dispozicí podobná mnoha dalším v okolí, neboť i zde architekt využil kombinované technologie nosné obvodové zdi z cihel s dvěma železobetonovými sloupy. Umístění jednoramenného schodiště naznačuje spíše trojtraktovou dispozici, z hlediska konstrukce jde však o dvojtrakt. Hlavní prostora obývacího pokoje , označená v plánech pro stavební povolení jako pracovní ateliér, je podobná obytným halám amerických apartmentů s krbem a třemi velkými okny. Tím, že je zároveň v jiné úrovni než vstupní hala, lze hledat podobnost, stejně jako u Janákovy vlastní vily, s idejí Raumplanu, uplatněné Adolfem Loosem na slavné pražské Mullerově vile. Přístup k Mojžíšovu domu je orientován od severu, stejně jsou proto orientovány vstup a garáž. Dům má pouze jednu terasu - vznikla vynecháním jednoho pole v prvním patře. Dramatik, básník a divadelní kritik Stanislav Mojžíš - Lom (1883 - 1967) se narodil 12. listopadu 1883 v rodině známého pražského spisovatele a překladatele Antonína Mojžíše. V roce 1906 dokončil studia na Právnické fakultě Z univerzity Karlovy. První praxi získal v oddělení vojenských záležitostí pražského správního místodržitelství. Od roku 1908 byl zaměstnán jako koncipient okresního hejtmanství v Kladně, v letech 1910 - 1919 pracoval pro Zemskou školní radu v Praze. Po vzniku samostatné Československé republiky začal působit v uměleckém odboru Ministerstva školství a národní osvěty - postupně jmenován ministerským tajemníkem, odborovým a posléze také ministerským radou (1919 - 1931). Mojžíšovu celoživotní láskou však zůstávalo Národní divadlo. Již od dvacátých let byl členem poradního sboru činohry Národního divadla a pod pseudonymem Lom napsal řadu historických her, které patří k reprezentační části české meziválečné dramatiky. Zároveň pravidelně publikoval básně, krátké fejetony a divadelní referáty v Českém slově, Zlaté Praze, Kritice, Rozpravách Anentina a také v časopise Svazu čsl. díla Výtvarné snahy. Od ledna 1932 až do října 1939 působil ve funkci ředitele Národního divadla. Na jaře 1936 se Stanislav Mojžíš -Lom se svojí chotí Marií (1890 - 1941), která byla o roku 1932 členkou výstavního výboru Svazu československého díla, nastěhoval do nově postavené vily na Babě, kterou navrhl architekt Josef Gočár. Manželé však zůstali bezdětní, a tak Stanislav Mojžíš odkázal vilu Svazu československých spisovatelů, ale jeho přání zůstalo nevyslyšeno. Psal divadelní hry a pohádkovou i biblickou tématikou - Honza 1914, Kající Venuše 1927 - a zejména historická dramata Žižka 1925, Svatý Václav 1926 a Karel IV. 1940. pro skladatele Rudolfa napsal libreto k opeře Smrt Kmotříčka. Jeho esej Ejhle člověk je výkladem učení Ježíšova, zatímco Zahradník skalní je humorným vyprávěním milovníka alpinek o zakládání skalky u jeho vily. [2]

Časová osa

2019 Používaný

Majitelem vily je pan Petr Severa, který působí v advokátní kanceláři WEIL, GOTSHAL & MANGES od roku 1993, od roku 2004 je jejím partnerem.
2009 Stavební úpravy

Nový majitel (Petr Severa, který spolupracuje s Karlem Muzikářem) kompletně vilu rekonstruuje dle projektu Jakuba Cíglera. Během rekonstrukce došlo k razantním zásahům v suterénu, které neodpovídaly původnímu duchu projektu, naopak omítka byla vrácena vzorně na původní Gočárův vzhled.
11/1993 Používaný

Vila je památkově chráněná v rámci památkové zóny
7/1986 Používaný

Dne 30.7.1986 je majitelem Rudolf Manoušek
1936 Vznik

Vilu navrhl architekt Josef Gočár pro ředitele Národního divadla Stanislava Mojžíš - Loma. Majitele židovského původu během okupace udal soused Ludvík Bautz protektorátním úřadům. Stavěl Václav Nekvasil. Architekt využil kombinované technologie nosné obvodové zdi z cihel s dvěma železobetonovými sloupy. Manželé zůstali bezdětní, a tak Stanislav Mojžíš odkázal vilu Svazu československých spisovatelů, ale jeho přání zůstalo nevyslyšeno.

Články

Knihy

 
Ulrich, Šlapeta, Knížková, 2013. Slavné vily Prahy 6 - Osada BABA 1932 - 1936. Foibos, 1. vydání
[2]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman (Petr Zeman) Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 9. květen 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.