Vila Pod Lisem čp.195

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Pod Lisem 195/48
17100 Praha 71
Hlavní město Praha
50° 7' 3.9'', 14° 25' 58.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Džbánek Martin

Doplňující informace

Volně stojící rodinný dům se zahradou odděluje od silnice a sousedních domů ze tří stran vysoká ohradní zeď. Přízemní dům s obytnou mansardovou střechou má šestiosé hlavní jižní průčelí. Vystupuje z něj půlkruhový proskleněný portikus s dórskými sloupy, využitý jako veranda, oddělená od centrální reprezentační místnosti domu skleněnými dveřmi. Slouží také jako hlavní vstup do přilehlé zahrady přes vějířovité schodiště s dekorativními vázami. Portikus přechází nad hlavní římsou v terasu a výše v rizalit, zastřešený trojúhelníkovým štítem. Štít zdobí květinový štukový dekor a terakotové vázy. Rizalit prolamují dvě oválná okénka a balkónové dveře. Menší portikus zastřešuje i další vstup ve východním průčelí domu. Dórské sloupy nesou trojúhelníkový štít a schodiště dekorují terakotové vázy. Původní kazetové dřevěné dveře zdobí dekorativní kovová mříž. Objekt má zadní i severní vchod přes terasu s kamennou balustrádou. Všechna průčelí prolamují okna uzavřená segmentovým obloukem se štukovou šambránou a klenákem. V mansardové střeše jsou zasazeny vikýře. Zázemí domu a obslužné místnosti zaujaly severní část přízemí, na jih a k zahradě jsou orientovány reprezentační prostory [1] .

Časová osa

2/2019 Používaný

Vila je v soukromém vlastnictví a používaná.
1924 Vznik

Majitel pozemku Jindřich Chvalovský se ale na poslední chvíli rozhodl pro návrh o skoro padesát let starší od Martina Džbánka (zednického mistra) z roku 1872 a dům nechal postavit v historizujícím slohu. Stavební povolení bylo vydáno v roce 1923 a v roce 1924 proběhla kolaudace.
1923 Vznik

Na místě dnešního domu měla stát modernistická vila s folklorními výzdobnými motivy ve stylu anglických cottagages od Severina Ondřeje a Aloise Zimy. Její výkresová dokumentace byla schválena v roce 1923

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]
Díl M - U, stránka 761

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 7. února 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.