Vila stojí na jižním svahu. Má polozapuštěný suterén, dvě patra a vysokou sedlovou střechu s obytným podkrovím. Dům má kamennou podezdívku. Hlavní jižní průčelí je až bizarně poskládané ze soustavy teras a říms. Za západní části vystupuje výrazný rizalit se segmentovým arkýřem a francouzským oknem. Výrazným prvkem jižního průčelí jsou již zmíněné terasy v přízemí. Terasy v 1. patře jsou obdélné. Ve 2. patře terasu zakončuje oblouk a plocha terasy přechází v plochu nad rizalitem, kde byl v severozápadní části zřejmě původně zapuštěný bazén. Všechny terasy mají zděná zábradlí. Ze západního průčelí vystopuje menší rizalit, v 1. patře s lodžií. Severní průčelí. ve kterém je dnes hlavní vstup do mateřské školky, je členěno výraznou segmentovou římsou a v jeho podobu oživuje pouze arkýř v podkrovních patrech a polygonální rizalit v přízemí. Ve východním průčelí je vysoká sedlová střecha přetažena až do úrovně 2. podlaží. Prolamují jí tři vikýře s prohnutými stříškami. V interiéru se zachovalo centrální tříramenné dřevěné schodiště. V přízemí a v 1. patře zůstaly v převážně původním stavu dvě místnosti jídelny a ložnice. [1]
4/2019
Používaný
Vila slouží jako školka a jako sídlo úřadu MČ.
2012
Stavební úpravy
Koncem roku 2012 se vila architekta Oldřicha Brabce dočkala další zasloužené rekonstrukce.
2008
Stavební úpravy
V roce 2008 proběhla přestavba dolní části vily na příjemné prostory městského úřadu a na později byla zrekonstruována i horní patra. Budova si i nadále drží svůj jedinečný vzhled a interiéry se po tolika letech nešetrného zacházení opět začínají podobat vizi prvorepublikových architektů.
1978
Stavební úpravy
V letech 1977 – 1978 proběhla modernizace. Úpravy ovšem nesloužily k rekonstrukci architektonického klenotu, ale právě naopak, byly zabetonovány původní originální bazény.
1950
Vznikla zde mateřská školka zřízená pod patronátem manželky prvního dělnického prezidenta, Marty Gottwaldové. Rok 1950 je udáván jako přibližný.
1940
Používaný
Oldřich Brabec je pro svůj židovský původ poslán do koncentračního tábora, kde umírá. Za protektorátu byla vila sídlem mládežnické organizace Hitlerjugend. Později byl ve vile zbudován lazaret a na sklonku války bylo betonové podlaží určeno pro protiletecký kryt.
1929
Vznik
Eklektická vila navržené roku 1929 arch. a stav. Oldřichem Brabcem pro vlastní užívání. Ve stejném roce povolena stavba a v roce 1932 dokončena. Brabec realizoval stavby s užitím železobetonových konstrukcí, jejich dodavatelem byl jeho trojský soused Karel Skorkovský (čp.187) majitel Pražské stavební a betonářské společnosti.