Mateřská školka Nad Kazankou

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Školství
Stav: Používaný
Adresa mapa
Nad Kazankou 230/30
17100 Praha 71
Hlavní město Praha
50° 7' 4.1'', 14° 25' 40.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Městská část Praha-Troja (katastr)
Architekt: Brabec Oldřich

Doplňující informace

Vila stojí na jižním svahu. Má polozapuštěný suterén, dvě patra a vysokou sedlovou střechu s obytným podkrovím. Dům má kamennou podezdívku. Hlavní jižní průčelí je až bizarně poskládané ze soustavy teras a říms. Za západní části vystupuje výrazný rizalit se segmentovým arkýřem a francouzským oknem. Výrazným prvkem jižního průčelí jsou již zmíněné terasy v přízemí. Terasy v 1. patře jsou obdélné. Ve 2. patře terasu zakončuje oblouk a plocha terasy přechází v plochu nad rizalitem, kde byl v severozápadní části zřejmě původně zapuštěný bazén. Všechny terasy mají zděná zábradlí. Ze západního průčelí vystopuje menší rizalit, v 1. patře s lodžií. Severní průčelí. ve kterém je dnes hlavní vstup do mateřské školky, je členěno výraznou segmentovou římsou a v jeho podobu oživuje pouze arkýř v podkrovních patrech a polygonální rizalit v přízemí. Ve východním průčelí je vysoká sedlová střecha přetažena až do úrovně 2. podlaží. Prolamují jí tři vikýře s prohnutými stříškami. V interiéru se zachovalo centrální tříramenné dřevěné schodiště. V přízemí a v 1. patře zůstaly v převážně původním stavu dvě místnosti jídelny a ložnice. [1]

Časová osa

4/2019 Používaný

Vila slouží jako školka a jako sídlo úřadu MČ.
2012 Stavební úpravy

Koncem roku 2012 se vila architekta Oldřicha Brabce dočkala další zasloužené rekonstrukce.
2008 Stavební úpravy

V roce 2008 proběhla přestavba dolní části vily na příjemné prostory městského úřadu a na později byla zrekonstruována i horní patra. Budova si i nadále drží svůj jedinečný vzhled a interiéry se po tolika letech nešetrného zacházení opět začínají podobat vizi prvorepublikových architektů.
1978 Stavební úpravy

V letech 1977 – 1978 proběhla modernizace. Úpravy ovšem nesloužily k rekonstrukci architektonického klenotu, ale právě naopak, byly zabetonovány původní originální bazény.
1950 Vznikla zde mateřská školka zřízená pod patronátem manželky prvního dělnického prezidenta, Marty Gottwaldové. Rok 1950 je udáván jako přibližný.
1940 Používaný

Oldřich Brabec je pro svůj židovský původ poslán do koncentračního tábora, kde umírá. Za protektorátu byla vila sídlem mládežnické organizace Hitlerjugend. Později byl ve vile zbudován lazaret a na sklonku války bylo betonové podlaží určeno pro protiletecký kryt.
1929 Vznik

Eklektická vila navržené roku 1929 arch. a stav. Oldřichem Brabcem pro vlastní užívání. Ve stejném roce povolena stavba a v roce 1932 dokončena. Brabec realizoval stavby s užitím železobetonových konstrukcí, jejich dodavatelem byl jeho trojský soused Karel Skorkovský (čp.187) majitel Pražské stavební a betonářské společnosti.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]
Díl M - U; stránka 765 a 766

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

3. března 2019
Městská část Praha-Troja

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 28. června 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.