Vila Skorkovský

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Nad Kazankou 187/13
17100 Praha 71
Hlavní město Praha
50° 7' 5.7'', 14° 25' 23.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Nekvasil Václav

Doplňující informace

Dům stojí v prudkém svahu. Vila je čtyřpodlažní s mansardovou střechou. Hlavní jižní průčelí domu je tříosé. Fasádu modeluje polygonální rizalit, který ve třetím patře tvoří balkon, a předstupující hmota přízemí, která nese v 1. podlaží terasu se zděným zábradlím. Terasa přesahuje na východní fasádu. Je přístupná schodištěm ze zahrady a přes vstupní verandu je tak jedním z hlavních vstupů do domu. Druhý vstup do domu je od západu, kryje jeje sloupová lodžie. Všechna průčelí domu zdobí lizénové omítkové rámce s ornamenty ve stylu art deco a ukončuje je hlavní konzolová římsa. Střechu prolamují vikýře osvětlující obytné podkroví. Hlavní schodiště obsluhující všechna patra se nachází v severozápadní části vily. Reprezentativní prostory domu jsou orientovány na jih, obsluhující na sever. [1] Karel Skorkovský (17. dubna 1881, Humpolec – 28. září 1959, Rokycany) byl český stavební inženýr a podnikatel, jehož firma se zaměřovala na železobetonové stavby. Jeho starším bratrem byl politik a redaktor Jiří Skorkovský. Vystudoval na Vysoké škole technické v Praze (dnešní ČVUT), kde roku 1904 získal titul inženýr a do roku 1908 působil jako asistent prof. Josefa Šolína. V letech 1908–1910 cestoval a praktikoval po Evropě, roku 1909 obhájil titul doktora technických věd a zajímal se také o letectví. V roce 1911 vydal knížku Řiditelné balony a létadla,[1] založil firmu Pražská stavební a betonářská společnost a o rok později získal koncesi. Firmu později přejmenoval na Dr. Ing. Karel Skorkovský. Jeho firma se úspěšně rozvíjela a roku 1923 měla již pobočné závody v Brně a Bratislavě a podílela se na mnoha významných stavbách, např. Paláce Lucerna, Palác Adria, Veletržního paláce, Libeňského a Jiráskova mostu, Masarykových domovů v Krči nebo Nákladového nádraží na Žižkově Dr. Ing. Karel Skorkovský byla jednou z hlavních firem zabývajících se stavbou československého opevnění. Po mnichovské dohodě společnost přišla o zakázky na opevnění, získala však zakázku na dálnici Praha-Brno a stavbu největšího československého obloukového dálničního mostu u Senohrab. Stavba začala v roce 1939, v roce 1942 byla zastavena a dokončena až v roce 1950. V roce 1948 byla firma znárodněna a včleněna do národního podniku Stavby silnic a železnic. [2]

Časová osa

3/2019 Používaný

Vila je v březnu v držení firmy ZZZ Immobilien AG
2001 Stavební úpravy

Vila v letech 2000 - 2001 prošla celkovou rekonstrukcí podle návrhu Vladimíra Krátkého. [1]
1921 Vznik

Modernistická vila s prvky art deco postavená pro trojského stavitele a mecenáše Karla Skorkovského, majitele Pražské stavební a betonářské společnosti arch.Václavem Nekvasilem. Stavební povolení bylo vydáno roku 1921. [1]

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]
Díl M - Ž; stránka 760

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 24. března 2019

Diskuze

4. října 2021 22:33
Dobrý den, omlouvám se, ale nemáte ověřené fakta. Tuto vilu si nechal postavit Ing. Arch Jan Skorkovský. Je to uvedené i v knize o stavbách firmy Nekvasil, kde je i tato vila vyfocena.
Ano Jan S. byl starším bratrem K. Skorkovského a také druhý hlavní akcionář (spolu s bratrem, měli většinu) jeho stavební firmy. Vila mu patřila, až do jeho smrti v roce 1947.
Potom byli majitelé, jeho potomci až do samotného prodeje.
Pro Vaší informaci ve stejné ulici měli domy i další akcionáři firmy Dr. K. Skorkovský ( bývalý akcionář) AK. S. Bechyně a Ing. Zelený.
Děkuji za správné uvedení správných informací. Skorkovský

odkaz na plaketu: http://www.nume.cz/salova-aukce/cns-praha-70-2278
Odpovědět
Zobrazit všech 1 komentářů Skrýt komentáře Přidat komentář