Hotel Harasov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Kokořín 101
277 23 Kokořín – Janova Ves
Mělník
50° 24' 39.7'', 14° 34' 15.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Hotel je dvoupatrová budova tvořená hlavním traktem, k němuž přiléhají dvě postranní křídla v tupém úhlu, kopírujícím tvar údolí. Celý objekt leží na JZ-SV ose v mírném SZ svahu a její zadní JV stěna se částečně dotýká skalní stěny. Střední část je kryta mansardovou střechou (tašky, dole plech), boční křídla nízkou sedlovou střechou (tašky) zakončenou valbou. Stříšky nad terasami v patře jsou kryty plechem. Vstup do patra objektu je dvouramenným přesazeným schodištěm před střední částí a jednorameným schodištěm na jižní straně levého křídla. Hlavní SZ průčelí je v přízemí otevřeno arkádami se segmentovými oblouky, v patře terasami. Z fasády středního traktu vystupuje v patře arkýř. Ve druhém odstupujícím patře je střední trakt lemován terasou, na bočních traktech je dvojice balkonů. Fasády jsou prosté, členěné pouze pilastry a místy jednoduchými secesními motivy. Sloupky nesoucí stříšku teras v patře jsou z režných cihel s geometrickými hlavicemi. Okna jsou obdélná, různých velikostí, většinou členěná do T, s drobně dělenými horními výplněmi. Mansarda středního traktu je otevřena třemi světlíky se zvlněnou římsou. Interiéry jsou plochostropé, v částečně zapuštěném přízemí jsou segmentově klenuté do traverz. Hlavní dvojramenné schodiště se nachází ve středu objektu, při JV stěně. Z mezipodest tohoto schodiště jsou vedeny i nástupy na lávky vedoucí do schodiště ve skále za hotelem. Součástí hotelu bývalo 12 pokojů, restaurační místnost, čítárna a velký Máchův sál. V části přiléhající ke skále jsou pak garáže a stáje. [1]

Trasy

Okolo Kokořína

V roce 1894 koupil zříceninu hradu Kokořín velkostatkář Václav Špaček. Jeho rodina zde za…

Audioprohlídka

Časová osa

8/2016 Stavební úpravy

Začíná rekonstrukce objektu. Objekt s okolními pozemky a rozestavěným srubem za 15 milionů koupil Jan Veselý. Rodina Veselých se okamžitě nechala slyšet, že chce celý areál zcela obnovit, což se ostatně už ukazuje, protože rekonstrukce je v plném proudu.
2015 Na prodej

Hotel vlastnila společnost registrovaná jako Harasov a.s.. Hotel se dva roky prodával, v listopadu tohoto roku je hotel nabízen k prodeji za 15 mil. Součástí nabídky byly i okolní čtrnáctihektarové pozemky, tůň, parkoviště i velký nedostavěný srub.
8/2007 Prázdný

Stavba je v dezolátním stavu. Minulý vlastník zde provedl rozsáhlé bourací práce a poté objekt prodal. Podlahy jsou vytrhané, část stropů sejmutá, zábradlí schodiště a plechování mansardy odcizené. Nově byla položena pouze střešní krytina, takže do objektu nyní nezatéká. [1]
1989 Prázdný

V rámci restitucí byl hotel vrácen původnímu majiteli. Ten měl připravené projekty, jenže zemřel a hotel zdědilo více vlastníků. Ti se však nemohli shodnout, co s ním, a tak budova dál chátrala.
1948 Po dobu komunistické éry byl neveřejný a sloužil jako rekreační středisko. Byl ve správě Středočeských energetických závodů a pak Pražských energetických závodů. Koncem 80. let proběhla jeho rekonstrukce, jenže oprava se nakonec ukázala býti pouze povrchovou. Dřevo bylo napadeno houbou a další rekonstrukce by se počítala v milionech.
1912 Vznik

Hotel v zatáčce u Harasovského rybníka postavil v roce 1912 kníže Bedřich Lobkowicz a byl vyhledávaným výletním místem s bohatým zázemím. Pojmenoval ho po nedalekém zaniklém hrádku Harasov. Z kroniky z roku 1915 víme, že hotel byl opravdu exkluzivní. Nabízel 26 moderně zařízených pokojů s balkóny. Velký Máchův sál pak sloužil jako místo, kde se všichni hosté scházeli. Kuchyně hotelu byla prý výborná a ceny mírné, pro hosty byl dostupný telefon, což bylo velmi moderní.

Články

24. února 2020
Soudce čelí internímu šetření. Vlastní letovisko, koupil ho od spojky Romana Janouška - Aktuálně.cz
1. června 2017
Harasov se po 100 letech opravuje, miloval ho i Oldřich Nový (zdroj historie)
29. července 2012
Před sto lety otevřeli Lobkowiczové na Kokořínsku moderní hotel Harasov

Knihy

Externí galerie (foto / video)

29. února 2020
Hotel Harasov | Zonerama.com
Autor externí galerie: Petra_URBEX
17. března 2019
Hotel Harasov - Kateřina Hekrdlová
22. dubna 2018
V průběhu rekonstrukce
Autor externí galerie: Rendy
20. ledna 2017
vylety.net
3. ledna 2015
Pavel Kadlec
24. listopadu 2012
Autor externí galerie: radzaman

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Spirala, maricern, Monika W., Petra_URBEX aktualizováno: 24. října 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.