Knirschův dům

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Administrativa
Stav: Používaný
Adresa mapa
Kutnohorská 393
28002 Kolín IV
Kolín
50° 1' 37.8'', 15° 12' 14.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Česká republika (katastr)
Architekt: Grégr Vladimír

Doplňující informace

Dům je postaven na půdorysu nepravidelného lichoběžníku, na každé uliční straně jsou se symetrickou přesností umístěny dřevěné rizality, obepínající roh domu, stěny zdobí typická proškrabávaná omítka. Do postranní štítové fasády domu, viditelné z Mostní ulice, architekt neopomenul zakomponovat prvek oblouku. Bývá aplikován vždy funkčně, v tomto případě nese schodiště z přízemí (původně ze zahrady) na nevelkou terasu v prvním patře. Knirschův dům v Kolíně architekt završil mohutnou střešní římsou, zde provedenou ve dřevě, a ukončil ho sedlovou střechou s nepříliš strmým spádem a drobnými vikýři. Přízemí bylo původně určené pro tři obchody, byt domovníka a průchod ke komunikaci do horních dvou pater. Skleněné výkladce s dřevěným obložením, ani původní vchod (původně lemovaný sloupky) se nedochovaly. První a druhé patro byly určeny majiteli domu a jeho rodině. Část traktu v Kutnohorské ulici byla věnována pracovním prostorám majitele, který zde měl svou advokátní kancelář se zázemím a čekárnou pro klienty, popřípadě hosty. Zbytek prvního patra patřil soukromému životu. V rohové místnosti se dvěma rizality byl původně velkorysý obývací pokoj, směrem do Mostní ulice pak byla umístěna hala a v zadním traktu velká jídelna. Ve druhém patře byly směrem do Kutnohorské ulice situovány dvě dětské ložnice, v traktu za nimi pokoj pro vychovatelku. Rohovou místnost zabírala ložnice manželů, vedle níž byly prostory lázně, pokoje pro hosty a zcela na kraji traktu v Mostní ulici byl menší obývací pokoj. Přes chodbu pak v zadním traktu byla velká kuchyň a zázemí pro služebnictvo. V zadní části pozemku z Mostní ulice se původně rozkládala nevelká zahrada, ze které bylo možné vyjít po schodišti na terasu a dostat se do haly v prvním patře. Charakter a původní podoba domu jsou, až na relativně malé úpravy, prakticky neporušeny, jedná se o typickou ukázkou Grégrova rukopisu. [1]

Časová osa

5/2019 Používaný

V květnu 2019 dům patří České republice a slouží jako Úřad práce.
1948 Používaný

Za socialismu v domě sídlil okresní výbor Komunistické strany Československa (OV KSČ) a okresní výbor Socialistického svazu mládeže (OV SSM), dnes dům slouží jako Úřad práce. Rok 1948 je pouze ilustrativní.
1934 Vznik

Dvoupatrový nárožní dům postavený v roce 1934 na místě staršího domu z 19. století pro renomovaného kolínského právníka JUDr. Karla Knirsche podle návrhu významného meziválečného pražského architekta Vladimíra Grégra.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

5. květen 2019
Česká republika

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 5. květen 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.