Mölzerova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Na Kodymce 25/14
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 38.3'', 14° 22' 50.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Černý František Maria

Doplňující informace

Funkcionalistický rodinný dům z let 1938 - 39 navrhl František Maria Černý.

Toto popisné číslompatřilo původně usedlosti Santinka, která vrznikla na vinici zásluhou malostranského stavitele Santina de Bossi. Ten vinici vlastnil v letech 1664 - 73 a patrně právě on zde vybudoval nějaké stavení. Roku 1687 je zmiňováno "staveníčko a list". Z novějších vlastníků jistě vynikne osobnost historika univerzitního profesora Kamila Krofty. Budova usedlosti byla zrušena kvůli výstavbě školy a její čp. bylom přeneseno na jiný objekt. Stavba pro ing. Eustacha Molznera a manžele Obertovy podle projektu E.M. Černího z února 1938 byla povolena1.4. téhož roku a kolaudována 9.3.1939. V letech 1996 - 97 proběhla rekonstrukce stavby podle projektu inf. arch. P. Ullmanna a ing D. Reichla.

Volně stojící dům má ocelovou skeletovou konstrukci (montovanou suchou cestou), výplňové obvodové zdivo bylo provedeno z tvárnic Thebet. Schodiště a izolace střechy jsou provedeny z termobetonu. Dispozice se jevín jako spojení tří traktů do tvaru písmene P. Dům je jednopatrový s podkrovím, krytý terasami a plochou střechou. Výtvarnýdůraz je položen na jižní fasádu, v podstatě tříosou, se souvislými pásy oken v kovových rámech (posuvná okna Oktra v obytných místnostech). Uvnitř budovy představuje zajímavý detail schodiště ocelové konstrukce. Vytápění domu bylo tradišní s kotlem na hnědé uhlí, teplou vodu však mohly dodávat i elektricjé zásobníky. V domě se zachovala řada drobných detailů, včetně kovového schodiště v nautickém stylu, mramorové parapety, některá světla a část korkových a vlýskových podlah. V zakradě je bazének s původní mozaikovou dlažbou.

Časová osa

2019 Používaný

Vilu vlastní rodina Palatova. V nedávné minulosti byla v této vile nabízena na pronájem bytová jednotka.
8/2011 Používaný

Vila je památkově chráněná od 22. 8. 2011.
1996 Stavební úpravy

V letech 1996 - 97 proběhla rekonstrukce stavby podle projektu ing. arch. P. Ullmanna a ing D. Reichla
1938 Vznik

Funkcionalistická vila od architekta Františka Marii Černého, sledovala v proudu československé meziválečné architektury linii výtvarně esteticky pojatého funkcionalismu. . Oficiálními stavebníky a majiteli vily byli manželé JUDr. Jaroslav a Věra Oberthorovi. Skrytým iniciátorem výstavby byl však patrně osvícený předseda správní rady Elektrických podniků hlavního města Prahy, znalec moderního umění ing. Eustach Mölzer. [3] Vila z února 1938, povolena 1.4. téhož roku a kolaudována 9.3.1939.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 19. září 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.