Koulova vila čp.153

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Slavíčkova 153/17
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 5' 55.2'', 14° 24' 30.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekti: Koukola Rudolf , Koula Jan

Doplňující informace

Parcelu původně vlastnil stavitel okolních pěti vil. Ve vile žil i syn Jana Kouly, Jan Evangelista Koula. Volně stojící jednopatrovou vilu dvoutraktové dispozice zdobí figurální malby. Ve štítu nad rizalitem hlavní fasády žnec před polem fantazijních rostlin. Malby jsou dílem Jana Kouly, ve výklenku je v nice polopostava sv. Ivana od Stanislava Suchardy. Stavbu ovlivnila vernakulární architektura, čímž se přiblížila výrazu secese. Vila stojí na půdorysu písmene „T“. Na delší straně fasády je v úrovni prvního patra arkýř nesený dvěma krakorci. Mezi ním a příčnou částí vede nad korunní římsou terasa s dřevěným zábradlím. Hlavní obdélný vstup má nadsvětlík s nástěnnou malbou rozviliny se štítem s čp. a holoubkem. Předstupující část fasády má v patře malbu žence ve slovanském kroji, ve štítu je malba holoubků na zlatém pozadí. Předstupující střechu nesou ozdobně vyřezávané trámy. Interier: z ústřední haly se vstupuje do přilehlých místností, z haly je rovněž vstup do zahrady. Půda byla upravena na ateliér. Oplocení zahrady je nevhodné, novodobé. [2]

Časová osa

7/2019 Používaný

Vila je užívaná majitelkou Ornestovou Hanou. Dle srovnání s historickou fotografií zmizela malba se západního štítu, podstřešní pásová malba v uliční fasádě a byla upravena dvě okénka v boku rizalitu u vstupu.
1938 Stavební úpravy

Roku 1938 dům upravil podle zásad moderního a zdravého bydlení architektův syn Jan E. Koula (1896 - 1975).
11/1895 Vznik

Historizující vilu postavil Rudolf Koukola původně na svém pozemku podle projektu z listopadu 1895 pro nového vlastníka architekta Jana Koulu. [1] Hlavní obdélný vstup má nadsvětlík s nástěnnou malbou rozviliny se štítem s čp. a holoubkem. Předstupující část fasády má v patře malbu žence ve slovanském kroji, ve štítu je malba holoubků na zlatém pozadí [2] Autorem kreseb je vlastník Jan Koula.
1/1886 Vznik

Stavební povolení bylo vydáno 21.1.1896 a stavba byla téhož roku dokončena. [1]

Články

8. července 2015
Bubenečskou vilu od architekta Kouly krášlí malby na fasádě - Novinky.cz

Knihy

 
Vlček Pavel a kolektiv, 2012. Umělecké památky Prahy. Akademia, 1. vydání
[1]
Díl A - L; stránka 155

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 7. března 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.