Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.
8/2021
Stavební úpravy
Areál v okolí vily upraven. Nový zahradní altán. Kemp.
2020
Stavební úpravy
Na začátku roku 2020 byla zahájena další etapa nouzové obnovy pláště střechy a do února se podařilo zakrýt celou zadní část budovy za věžičkou.
[1]
2017
Stavební úpravy
V březnu byl areál prodán manželům Bilinski, nadšencům kteří chtějí areálu vrátit původní slávu. Začalo se s úpravou zahrady.
2001
Objekt Hájenky byl prodán soukromému zájemci.
2000
Na prodej
Od tohoto roku jsou bývalé lázně nabízeny k prodeji.
1994
Prázdný
V lednu byly rekonstrukční práce zastaveny a byl vypracován projekt na prodej nebo pronájem, hlavní objekt byl převeden na ředitelství Dopravního podniku.
1990
Stavební úpravy
Až v tomto roce se začalo s rekonstrukcí, mezitím se ale zřítil přístavek za pódiem s 5 pokoji.
1963
V září byl objekt pronajat ČSD – Správě Ústecké dráhy jako odborné učiliště s tím, že i nadále po dobu letních prázdnin sloužil k rekreaci zaměstnanců Dopravního podniku. Později se o zařízení „staral“ Dopravní podnik – Sociální služby. Po celou dobu však byly prováděny jen minimální opravy.
1950
Po válce MNV Šluknov a Severočeské státní lesy lázně převedly bezúplatně na Dopravní podnik, který zde od roku 1950 zřídil rekreační středisko pro své zaměstnance, označované také jako Zámeček. Středisko poskytovalo ubytování pro téměř 100 lidí jak ve vlastním Zámečku, tak ve zhruba 1 km vzdálené Hájovně. V Zámečku bylo 30 pokojů, jídelna, divadelní sál, později i vinárna. Ještě prvních v poválečných letech byl součástí areálu upravený park s altánem a jezírkem, u nějž byla ještě přibližně do r. 1960 umístěna chatička, a na jezírku byly k dispozici tři lodičky.
1938
Za druhé světové války bylo v Karlově údolí umístěno rekreační a léčebné středisko pro německou armádu. Poválečné osudy Karlova údolí přibližuje časopis Dopravního podniku hl. m. Prahy z května 2004.
1912
Na začátku 20. století se vzdušné lázně Karlthal staly oblíbeným cílem nedělních vycházek obyvatel Šluknova. V roce 1912 koupila restauraci městská obec Šluknov. S rozvojem turistiky, automobilismu a rekreačních pobytů zde začal kvést živý společenský ruch, velkou část klientely tvořili movití Němci.
1887
Vznik
Lázně vznikly v souvislosti se stavbou železnice mezi Šluknovem a Rumburkem. Původně zde stály dřevěné ubikace italských dělníků pracujících na stavbě dráhy. Po jejím dokončení se místa ujal šikovný podnikatel, který je přeměnil na jedno z nejkrásnějších letovisek Evropy. Vybudoval zde restauraci (1887), pavilon „Modrá koule“, čínský pavilon, umělá jezírka, četné altánky, promenády a terasy, kde mohli lázeňští hosté odpočívat na lehátkách, a dokonce lesní divadlo.