Zámek Komorov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Chvalkovice 39
68341 Chvalkovice
Vyškov
49° 10' 55.4'', 17° 5' 47.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Vanko Dušan Ing. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1989 Prázdný

V rámci restituce byl zpustlý zámek vrácen dědicům původních majitelů a ti později zámek odprodali. Vystřídalo se ještě několik majitelů, kteří většinou opravu zpustlého objektu zahájili, ale záhy od ní ustoupili. Výsledkem těchto prvních oprav byla obnova střechy, jinak zůstával zámek pustý. Současně při prvních opravách byly odstraněny zbývající hospodářské budovy z okolí zámku. Nedochovala se ani věžička ani Kuželna, stejně jako altánky v parku.
1980 Většina hospodářských budov kolem zámku, které byly ještě pozůstatkem dvora Komorova, byla v 80. letech zbořena. Uvažovalo se o demolici i samotného zámku.
1948 Příslušníkům rodiny Kobrčových byl zámek znárodněn. Následně byl využíván především různými socialistickými zemědělskými organizacemi, např. Státní statek Vyškov a později JZD Rudý partyzán Nové Hvězdlice, zpočátku jako byty a kanceláře, později jen jako hospodářská budova. Údržbě zámku nebyla věnována téměř žádná pozornost, takže velmi zpustl.
1919 Po smrti Františka Klazara získali zámek Bedřich a Jindřich Kobrč.
1871 Majitelem zámku se stal Eugen Poche-Lettmayer. Od tohoto šlechtického držitele koupili zámek s velkostatkem manželé František a Karolína Klazara.
1856 Majitelem zámku se stal Vilém Wenin.
1811 Vznik

V tomto roce vyhořela velká část Chvalkovic a za své vzal i místní zámek. Byl beze stopy zbořen a místo něj vystavěl v l. 1811 – 12 Jan Pagáč z Paburgu nový zámek na Komorově, což bylo místo po zaniklé vsi stejného názvu.

Články

15. února 2013
Zámek Komorov bude už brzy svítit

Knihy

Externí galerie (foto / video)

 
Mizející památky - Zámek Komorov - Kategorie: Zámek Komorov
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

24. prosince 2017
Vanko Dušan Ing.
23. července 2017
Hos Jiří Ing.
Poznámky
Podle slov současného komorovského zámeckého pána Jiřího Hose rodina usilovala o koupi takřka deset let. „Mám rád památky a jednou jsem narazil v nedobrovolné dražbě právě na Komorov. Dražbu nakonec zrušili, ale soud stavbu zablokoval. Čekali jsme pak, až bude všechno v pořádku, zhruba devět a půl roku," připomněl složitou cestu k získání zámku Hos.
1. července 2011
manželé Hosovi
Poznámky
Podle Hosových dřívějších slov chce rodina zachovat původní ráz empírového zámečku a navrátit mu originální vzhled. Rodině se totiž podařilo získat od dcery posledního majitele Evy Kobrčové staré fotografie zámku. Z nich je podle Hose patrné, že k památce kdysi patřila také věž, která dnes už neexistuje. „Díky materiálům, které máme v rukou, známe celou historii zámku. Věž, která tady kdysi stála, chceme znovu postavit. Máme dokonce i původní lodičku," poznamenal Hos, jemuž se podařilo dokoupit i zhruba sto hektarů polí, které dřív patřily k panství.
1. ledna 1990
MTR spol. s r.o.
Poznámky
V devadesátých letech dostala zámek v restituci dcera posledních majitelů Eva Kobrčová, která ho prodala slavkovské firmě MTR. Ta nechala zrekonstruovat střechu památky a zajistila úklid panství.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša, pe.zeman aktualizováno: 21. ledna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.