Cukrovar Michael B. Teller

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Čáslavská 1
28401 Kutná Hora 1
Kutná Hora
49° 56' 50.9'', 15° 16' 37.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Tomáš Pavel Ing., (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Obchodník Michael B. Teller z Prahy koupil ve třicátých letech 19. století bývalý měšťanský špitál na Karlově a do poloviny století zde vybudoval cukrovar. Jednalo se o budovu v pseudorománském stylu, přestavěnou v roce 1902. Při starém cukrovaru byl zřízen hospodářský dvůr a Teller si u něj dal postavit své rodinné sídlo. V sedmdesátých letech 19. století koupil Teller konkurenční cukrovar a soustředil v něm většinu aktivit. Nový Tellerův cukrovar v Hloušce sice roku 1914 vyhořel, ale majitel ho nechal ihned obnovit. Po jeho dokončení byl zrušen starý cukrovar na Karlově. Firma M. B. Teller měla význam pro zavedení železničního spojení do centra Kutné Hory. Stavba Severozápadní dráhy se sice městu roku 1882 vyhnula, ale tento nedostatek odstranil Teller tím, že dal k cukrovaru postavit roku 1883 železniční vlečku. Ta byla později převzata státem a roku 1905 prodloužena až do Zruče nad Sázavou. Jeden z prvních průmyslových cukrovarů v Čechách tvořily tři samostatně přístupné trakty se společným půdním prostorem. Později byl objekt užíván jako bytový dům s 15 byty a třemi nebytovými prostory. Po roce 1990 v budově sídlila charita, v současnosti je prázdná. [1]

Časová osa

11/2019 Prázdný

Nový majitel žádá město o prodloužení vyřízení stavebního povolení, protože se stav objektu ukazuje horší, než se majitel domníval.
1/2019 Prázdný

Objekt je stále prázdný, před rekonstrukcí.

2018 Prázdný

Objekt kupuje za pět miliónů Pavel Tomáš, kterému se povedlo v průběhu pouhých dvou let zrekonstruovat mlýn Dubina stojící nedaleko Malešova. Nový majitel plánuje rekonstrukci.
2018 Prázdný

Objekt kupuje Pavel Tomáš, kterému se povedlo v průběhu pouhých dvou let se mu podařilo zrekonstruovat mlýn Dubina stojící nedaleko Malešova. Nový majitel plánuje rekonstrukci.
1990 Používaný

Po roce 1990 v budově sídlila charita
1939 Používaný

Mapa z roku 1939 ukazuje špitál ještě před přestavbou roku 1892 před zbořením kostela sv. Kříže, který je na mapě zachycen.
1902 V rekonstrukci

Přestavba areálu v novorománském stylu. Později byl objekt užíván jako bytový dům s 15 byty a třemi nebytovými prostory
1892 Používaný

V roce 1892 byl zbořen kostel sv. Kříže, jehož vnitřní zařízení bylo při zrušení špitálu částečně přesunuto do nemocniční kaple téhož zasvěcení. Jeho portál se zachoval v ohradní zdi cukrovaru.
1850 Používaný

Po roce 1850 areál koupil Michael B. Teller, který jej přestavěl na cukrovar. [2]
1833 Používaný

Až mnohem později v roce 1833 byl špitál prohlášen za nevhodný pro svůj účel. Budova s kostelem pak přešla do soukromých rukou. Interiér kostela byl přeměněn v hostinec s krčmou a tančírnou. [2]
1324 Vznik

Původně zde naproti Čáslavské bráně stála budova prvního kutnohorského špitálu. Založil jej v roce 1324 bohatý měšťan Štěpán Pirkner. Vedle špitální budovy vévodil gotický kostel sv. Kříže ze 14. století (jednolodní dispozice s neodděleným presbytářem, vnější stěny byly pravidelně rastrovány střídáním opěráků a kružbových oken). Pozůstatky klenebního systému v interiéru budovy cukrovaru odhalil nedávný průzkum zdí. Žebra křížových kleneb se sbíhala na stěnách do svazku tří přípor na podložce. Za josefínských reforem kostel se špitálem nebyl zrušen a mohl ještě dlouho plnit svou funkci [2]

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

14. srpna 2019
Tomáš Pavel Ing.,

Mapa

Autor karty pe.zeman (Petr Zeman) Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 9. prosince 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.