Vila Bohumila Kafky s ateliérem čp. 484

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Rodinný dům
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Na Ořechovce 484
162 00 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 5' 41.6'', 14° 22' 43.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Janák Pavel

Doplňující informace

Patrová vila na obdélném půdorysu se sedlovou střechou a obytným podkrovím je spojena s přízemním ateliérem (na čtvercovém půdoryse), jehož prosklená zaoblená stěna se obrací na sever a jehož plochá střecha slouží jako terasa prvního patra. Fasáda je hladká z režných cihel, místy dekorovaná plastickou cihlovou vazbou (štíty, komíny). Vila je obklopena zahradou, která je obehnaná cihlovou zdí. Od branky se po schodech vystupuje k předsazenému hladce řešenému portálu, na jehož překladu je nápis ZDE ŽIL BOHUMIL KAFKA ČESKÝ SOCHAŘ. Nad ním je umístěna Kafkova reliéfní busta. V zahradě je na cihlovém soklu umístěna Kafkova bronzová socha Orfea (1922), která je součástí areálu vily. Je pojata jako klečící nahá figura v mírně nadživotní velikosti, která vzpíná ruce k nebi a v jedné z nich drží lyru. [1] Volně stojící dům má dvoutraktovou dispozici nad čelně odkrytým suterénem, s podkrovím v sedlové střeše. Fasády jsou v rozpětí tří až čtyř os, ze zahradní strany vystupuje jednoosý, pravoúhle tříboký arkýř. Jádro budovy vytvoří hlavní schodišťová hala umístěná uprostřed při severní zdi, z níž jsou přístupné všechny místnosti, včetně ateliéru. I přes spíše kompaktní ráz celku se na každé straně objektu nachází přímé propojení se zahradou, v 1. patře nad polovinou ateliéru je i prostorná terasa. Celá stavba je provedena z neomítnutého cihlového zdiva, jehož plochy oživují užšími stranami vystupující cihla, vytvářející kladí nad domovním portálem, okenní překlady, římsy nebo do husté šachovnice svislé řady ve vrcholech domovních štítů či ve vlysu pod terasou na ateliéru. Na severní fasádě je nad domovním vchodem reliéfní busta Bohumila Kafky, jehož pobyt v domě připomíná nápis na portálovém překladu. V zahradě se uchovala volná socha Orfea na cihlovém soklu od Bohumila Kafky. Dům prozrazuje především provedením v režném zdivu, strmou sedlovou střechou trojicí výrazných komínů - inspiraci holandskou či anglickou literaturou. Ze západní strany se k obytnému domu připojuje převýšené přízemní křídlo ateliéru, zabírajícího obdobnou plochu jako obytnou část. Ateliér osvětluje okno, jež zaujímá téměř celou šířku severní strany, na něj navazuje prosklená pultová střecha nad severní částí půdorysu, zatímco zbývající část nese plochou terasu.

Časová osa

1997 Používaný

V roce 1997 bylo opraveno oplocení a vstupní schodiště. [3]
1992 Používaný

V roce 1992 byla zamítnuta dostavba a rekonstrukce ateliéru, protože se jedná o památkově chráněný objekt. [3]
1991 Používaný

Objekt prošel rekonstrukcí po roce 1991, kdy byl upraven ateliér a vyměněna subtilní konstrukce ateliérového prosklení za novou. [2]
5/1958 Používaný

3.5.1958 byl dům s ateliérem prohlášen nemovitou kulturní památkou. V Janákově vile se citlivě snoubí nároky na obytný a pracovní prostor obklopený přírodním prostředím. [1] Na severní fasádě je nad domovním vchodem reliéfní busta Bohumila Kafky, jehož pobyt v domě připomíná nápis ZDE ŽIL BOHUMIL KAFKA ČESKÝ SOCHAŘ na portálovém překladu. V zahradě se uchovala volná socha Orfea na cihlovém soklu od Bohumila Kafky. Bohumil Kafka měl na zahradě klec se lvem, který mu posloužil jako model pro jeho tvorbu.
1924 Vznik

Stavebníkem domu pro sochaře Bohumila Kafku dle projektu Pavla Janáka z roku 1923 bylo Stavební družstvo výtvarných umělců a spisovatelů, stavbu realizoval arch. Jaroslav Vondrák.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[3]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Monika W. Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 22. srpna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.