Zámek Sedlec

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Zámecká 16
28403 Kutná Hora – Sedlec
Kutná Hora
49° 57' 38.4'', 15° 17' 16.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Schwarzenberg Karel (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Původně areál cisterciáckého kláštera se středověkým jádrem a významnými stavebními fázemi až do 1. pol. 19. století. Při hlavní bráně kláštera stával kostel sv. Filipa a Jakuba, pro potřeby konvršů, tedy laických příslušníků řádu, kteří fyzickou prací zajišťovali zázemí kláštera. Podle klášterní tradice se první zmínky ke kostelu váží k roku 1267 (jednolodí s neodděleným závěrem v šířce i výšce lodi a se západní věží). K rozšíření kostela došlo někdy po roce 1389. Od severu byla přistavěna druhá loď s polygonálním závěrem. Mezi presbytáře byla ještě postavena věž. Kostel byl zrušen společně s cisterciáckým klášterem v Sedlci v roce 1783, ale zbořen byl až v roce 1817. Architektonický vývoj kostela je dnes ještě zřetelný v rámci ohradních zdí bývalého zámku v Sedlci čp. 16 v Zámecké ulici. V jižní stěně jsou patrná osekaná ukončení klenebních přípor, zazděné portálky, velký oblouk - k Božímu hrobu - a dvě okna v závěru. V severní zdi se dochoval profilovaný portál směrem ke Karneru a podokenní římsa. Středověkého původu zřejmě z první poloviny 14. století je i torzo sýpky, pozdější sladovny pivovaru. Na konci druhého desetiletí 19. století získal panství Sedlec rod Schwarzenbergů. Bedřich Karel ze Schwarzenberga nechal budovu bývalého proboštství kláštera přestavět na klasicistní zámek (kanceláře a byty panských úředníků). V držení rodu byl do roku 1945, kdy přešel na stát, který zde zřídil kanceláře státního statku. V roce 1993 získal zámek v rámci restitučních pohledávek zpět Karel Schwarzenberg.

Časová osa

8/2019 Prázdný

Zámek je stále prázdný, pozemek se udržuje.
7/2017 Prázdný
1993 Prázdný

Zámek je vrácen Schwarzengerkům. Čp. 127, které je součástí zámku včetně přilehlého pozemku, patří Římskokatolické farnosti Kutná Hora
1945 Zámek je znárodněn
1890 Vznik

Zámek vznikl v 19. století přebudováním budovy proboštství. Rok 1890 je zde udáván pouze přibližně. Původní gotické prvky byly potlačeny a stavba získala podobu klasicistního paláce. Majiteli byl až do roku 1945 rod Schwarzenbergů.

Články

5. prosince 2012
Statisíce turistů v Kutné Hoře vidí ruinu. Chátrající zámek patří Schwarzenbergovi
9. září 2010
Schwarzenbergův zpustlý zámek způsobil předvolební hádky

Knihy

Externí galerie (foto / video)

3. března 2019
Sedlec Kutná Hora – Lotus Esprit – album na Rajčeti
Autor externí galerie: lotusesprit

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Schwarzenberg Karel

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman, Spirala aktualizováno: 9. srpna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.