Penzion Třemšín

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Kpt. Jaroše 369
26242 Rožmitál pod Třemšínem
Příbram
49° 35' 21.0'', 13° 51' 38.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Gindely Trade (IČ 27823491) (katastr)
Architekt: Kolář Jan

Doplňující informace

Penzion byl postaven podle projektu rožmitálského architekta a stavitele Jana Koláře na návrší nad Rožmitálem. Později byl dostavován za účasti sušického architekta Karla Houry a rožmitálského stavitele Jiříka. Penzion sliboval výhled v těsném sousedství brdských lesů a rybník. Nabízel 42 pokojů, noclehárnu pro turisty, rozlehlou jídelnu s prvotřídní kuchyní, knihovnu, velký bufet, kabinet pro hosty toužících poklidu v separé, lovecký salonek s hracími stoly pro hráče karet. U Kašparovského rybníka, který byl pronajímán od arcibiskupa byly v letním provozu sprchy a byla zde možnost půjčit si loďky. K dispozici byly i dva tenisové kurty. V přízemí penzionu byla kuchyně, velká spižírna, sklep a výčep po levé straně směrem k rybníku. K jídlu byli hosté svoláváni zvoničkou na střeše. K přízemí patřily ještě dva pokoje pro hosty, jeden pro domovníka a kancelář. O provoz se staraly dvě pokojské, kuchař, cukrář, pomocné síly do kuchyně, vrchní čišník a pikolíci. Domovník pracoval zároveň jako šofér, který vozil hosty z vlakového nádraží. [1] [2] [4]

Časová osa

10/2020 Prázdný

Stav penzionu se vlivem neúdržby zhoršuje. Do budovy zatéká dírou ve střeše. Kvůli vlhkosti se propadají rákosové stropy. Jsou znát stopy po vandalech a zlodějích kovů, ale bylo strháno i obložení stěn ve společenském sále v přízemí. Jediným pozitivem je částečné vyřezání vzrostlých náletů v blízkosti budovy, což se ovšem učinilo, jen z důvodu, aby větve netrhali plachty projíždějícím kamionům.
2019 Prázdný

Penzion je prázdný a chátrá, začínají se propadat stropy.
2008 Prázdný

Areál kasáren město Rožmitál prodalo čtyřem soukromým firmám, které zde pronajímají objekty k průmyslové výrobě, skladování atd. Budova penzionu využita není. [3]
2005 Prázdný

Vojáci nadobro opouští kasárny a celý areál včetně bývalého penzionu je převeden do majetku města Rožmitál pod Třemšínem.
1955 Používaný

Vojáci platili pronájem do roku 1955, poté byl penzion vyvlastněn. Majitelé dostali jako náhradu 100 tisíc a Emil Muchka byl nasazen jako horník do Mostu. Penzion se stal sídlem veliteství a útvarové věznice kasáren.
1945 Používaný

Když Němci odešli, přišli Rusové a rozkradli vše co se dalo odnést. Po jejich pobytu byl penzion neobyvatelný. S koncem války také začaly chodit první dotazy na ubytování. Na popud starosty Karla Jareše, majitel Emil Muchka pronajal penzion na pět let armádě, než se postaví kasárny.
1939 Používaný

Za války byl penzion jako jeden z prvních zabrán pro zraněné neměcké vojáky. Později sloužil jako Kinderlager pro Hitlerjugend. Němci platili nájemné, pouze si vyhradili dodávky živin. Platili dokud Německo vyhrávalo, poté už nedali ani korunu.
1929 Vznik

Penzion Třemšín vznikl v roce 1929. Vybudoval ho Jan Antonín Muchka, nájemce Panského domu v Rožmitále pod Třemšínem.

Články

11. srpna 2008
Rožmitál konečně prodal kasárna - Příbramský deník
[3]

Knihy

 
Prášil Petr, 2011. Rožmitálsko na starých pohlednicích a fotografiích. 1. vydání, BARON
ISBN 978-80-96914-37-4
 
HÁSEK Jindřich, 0. Kouzelné město Rožmitál.
ISBN 80-903447-1-2
[4]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

26. října 2019
Gindely Trade

Mapa

Autor karty Vivi Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 15. dubna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.