Vila Antonína Tilleho čp.526

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
Pod Kaštany 526/22
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 7.8'', 14° 24' 40.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Hilbert Kamil

Doplňující informace

Solitérní velký rodinný dům, v nárožní pozici, je patrovým se zvýšeným přízemím a podkrovím. Stavba vznikla pod vlivem nejpozdějšího romantismu, jak ukazuje kruhové schodiště v nároží, přesahující střechu jako věž, nebo rizality do ulice Pod Kaštany. Mansardová střecha poukazuje na tehdy typickou inspiraci, spleť různě tvarovaných komínů na renesanci [1]

Bohaté tvarování v půdorysu i v siluetě vyjadřuje bohatě utvářený půdorys. Suterén využívá sklonu terénu k tomu, aby v něm vedle technických a skladových prostor byl také byt domovníka. Vstup do suterénu je z nároží, z válcové schodišťové věže. Do přízemí se vstupuje z boku, slavnostním vchodem s vysoce sklenutým nadpražím a nečekaně jen s jedním sloupem s masivní hlavicí z boku. Navštěvník, či obyvatel vstoupí do protáhlého vestibulu a pak pokračuje dál do rozlehlé dvoupodlažní schodišťové haly. Z ní zabočil do přijímacího pokoje s přiléhající zimní zahradou, a podle povahy návštěvy buď pokračoval do knihovny, nebo na druhou stranu do jídelny. Z tohoto pokoje také bylo možné vyjít na terasu a sestoupit do velké zahrady. Kuchyně, přípravny, místnosti pro obsluhu byly odděleny do východního konce domu. Obyvatelé většinou pokračovali ke svým pokojům v patře. Tam jich bylo nečekaně mélo - v centrální poloze byla ložnice s lodžií (ta byla původně otevřená). K ní z jedné strany přiléhala lázeň a za ní snídárna umístěná tak, aby ranní káva byla podávána při světle ranního slunce, tedy na východ. I proto je možná její poloha jakoby ukryta, dává najevo, že jde o soukromá prostor majitele. K západní straně na ložncici navazovala oblékárna se šatníkem a blíže neurčený pokoj. Poslední obytný prostor v patře patřil pánskému pokoji. V obslužné části patra, navazující na vedllejší schodiště, byla čistírna oblečení, prostory služebnictva a šatník madam. V podkroví byly další pokoje a tradiční služebné vybavení. Dispozice domu byla v každém podlaží logicky skládaná. 

Rozmanitost vnitřních prostor odpovídá i rozmanitosti fasád. V hlavní, obrácené na severovýchod do ulice Pod Kaštany, je dominantní rizalit vystupující po celé výšce stavby. Ten je prolomen vysoce klenutým oknem schodišťové haly, zdobenými vitrážemi. O rizalit se z jedné strany opírá portál vstupu, ze strany druhé jednopatrová, samostatně zastřešená zalamovaná část s malými okny vedoucími na podestu vnitřního soukromého schodiště,. U obou oken jsou bohatě štukově zdobeny meziokenní pilíře, pod malými okny je v patře dochován i stejně zdobený parapet. Služebná, tedy východní část domu, je dělena nevelkými okny, mezi nimi se výrazně vyděluje oválné okno  přisvětlující původní šatnu vedle vestibulu. Také jižní fasáda má  svůj vysoký střední rizalit, v němž jsou nad sebou velké okno jídelny a zasklená lodžie ložnice. Až pohádkově působí nárožní věž s hravou markýzou nad vstupem, s okny, která sleduje stoupání schodiště, a s mansardově stupňovanou bání na vršku. Celá střešní krajina domu má romantický nádech s množstvím vesele formovaných komínů. 

Časová osa

11/2019 Používaný

Vila je pečovaná v držení Pálky Dušana Mgr.,
1991 Používaný

Vila je v rámci restitucí vrácena původním majitelům a je využívána k bytovým účelům.
1950 Používaný

Vila je v padesátých letech konfiskována a je v ní velvyslanectví Albánské republiky.
1948 Používaný

Vila zůstává prozatím v soukromých rukou, ale je pronajímána velvyslanci Polské republiky.
1930 Stavební úpravy

V roce 1930 byla zasklena lodžie do ložnice, která bývala původně otevřená.
1922 Vznik

Vila v eklektickém stylu, inspirovanou snad francouzskou gotikou, si nechal navrhnout bankéř Antonín Tille, pozdější vrchní ředitel Živnostenské banky, architektem Kamilem Hilbertem v roce 1922 , stavba probíhala v letech 1922 - 24. Kamil Hilbert měl na svém autorském razítku uvedeno, že je stavitel chrámu sv. Víta.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]
Díl A - L; stránka 526
 
Ulrich, Šlapeta, Knížková, 2013. Slavné vily Prahy 6 - Osada BABA 1932 - 1936. Foibos, 1. vydání
[2]
Stránka 146 - 148

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 7. února 2021

Diskuze

1. března 2021 13:29
Dobrý den, je někde k dispozici kontakt na majitele? Hledáme podobnou lokaci na natáčení videoklipu. Děkuji, Vytisková Martina.
Odpovědět
8. dubna 2021 19:14
Dobrý den, kontakt bohužel nemáme, zkuste hledat na internetu případně napsat dopis na adresu majitele.
Odpovědět
Zobrazit všech 2 komentářů Skrýt komentáře Přidat komentář