Vila Josefa Brdlíka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Libušina 129
27801 Kralupy nad Vltavou
Mělník
50° 14' 11.0'', 14° 19' 29.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Správa železniční dopravní cesty (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Josef Brdlík byl významný člen mladočeské strany vedené Karlem Kramářem, politik a podnikatel v textilním a chemickém průmyslu. Narodil se v Počátkách, kde byl také dlouhá léta starostou. Byl majitelem textilní továrny v Žirovnici. K barvení textilií se tehdy používala barviva vyráběná z dehtu a ten se zase vyráběl z černého uhlí. To však na Vysočině nebylo. Zato ho bylo dost v Kralupech, kde končila kladenská uhelná dráha a byly zde uhelné sklady. To byl zřejmě důvod, proč se továrník Brdlík rozhodl postavit továrnu v Kralupech. V kralupském závodě se vyráběla dehtová barviva Uranin, Coerulein, Gallein, určená právě k barvení a tisku textilií. Továrník Josef Brdlík se angažoval i ve veřejném a politickém životě. Na přelomu 19. a 20. století byl poslancem Českého zemského sněmu a později i poslancem Říšské rady. Jeho manželka Josefina byla vzdělaná žena s hudebním nadáním, která komponovala hudební skladby, překládala a psala i básně. Musela být asi půvabná, když Eliška Krásnohorská o ní napsala, že „skláněla ke svým nohám milence svých přítelkyň“. Zřejmě zasáhla i do lásky mladého hraběte Václava Kounice a dcery Karla Havlíčka Borovského Zdeňky, která jako „dcera národa“ svou bývalou učitelku klavíru a ruštiny v letech 1870 až 1871 v Počátkách navštěvovala. Paní Brdlíková asi své žákyni svatbu s hrabětem Kounicem rozmluvila a Zdeňka se s ním v roce 1871 rozešla. Jakoby tušila blížící se konec, napsala závěť a vyslovila v ní přání, aby Kounicovy dopisy uložili do jejího do hrobu.
Časová osa

2016 Zaniklý

Po zániku podniku Potrubí ke konci 20. století se celý objekt stal majetkem dráhy. Ta využila některé výrobní haly a do budovy ředitelské vily umístila kanceláře, ale nakonec byl dům nechán na pospas času a neudržován chátral, dlouho obýván bezdomovci byl v listopadu roku 2016 zbourán. Jenom stoletá lípa pamatující majitele stojí dál vedle opuštěných továrních budov, ve kterých se už nic nevyrábí.
1945 Po druhé světové válce byl podnik znárodněn a zařazen do akciové společnosti „Dehtochema“. Výroba se dlouho neudržela a podnik byl postupně rušen, aby nakonec přešel do majetku národního podniku „Potrubí“, který zde zřídil sklady.
1914 Před první světovou válkou předal Josef Brdlík kralupský podnik svému synu Vladimíru Brdlíkovi. Ten podnik ještě rozšířil o výrobu pískované i nepískované lepenky, karbolinea, impregnačních i topných olejů, smoly, nátěrů na střechy, šupinkového naftalenu a různé desinfekční prostředky.
1896 Po tom, co závod v roce 1896 změnil výrobu a věnoval se i výrobě léčiv, změnil název na „Medica“. Správcem podniku jmenoval J. Brdlík odborníka Otakara Rosama, který měl zkušenosti se zpracováním dehtu z dlouholetého působení v podobném závodě v Mühlheimu nad Rýnem.
1893 Vznik

Josef Brdlík zde otevřel továrnu na zpracování kamenouhelného dehtu. Nazval ji „Česká továrna na zpracování dehtu“. Vedle továrny stála ředitelská vila Josefa Brdlíka, obývaná vedoucím výroby a úředníky. Architektonicky zajímavě řešená dvoupatrová budova se dvěma křídly a křížovou střechou byla celá z režného zdiva. Nad oknem na západní straně vily býval kamenný emblém s iniciálami Josefa Brdlíka, tedy „J. B.“. Rohy budovy zdobily kované železné spirálové prvky. Vedle vily stály (2018) dvě průmyslové haly.

Články

 
Kralupský zpravodaj květen 2017

Knihy

Externí galerie (foto / video)

15. června 2014
Kouzlo zašlé slávy
19. dubna 2012
Opuštěné Stavby

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

6. září 2017
Správa železniční dopravní cesty
Dlážděná 1003/7, Nové Město, 11000 Praha 1
23. července 2017
České dráhy, a.s.
nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, Nové Město, 11000 Praha 1

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 8. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.