Semenářství Jindřich Vaňek

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Městský dům
Stav: Používaný
Adresa mapa
Bubenské nábřeží 861/9
17000 Praha 7
Hlavní město Praha
50° 5' 55.3'', 14° 26' 31.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Králíček Emil

Doplňující informace

Jde o dům, jehož stavebníkem byl Jindřich Vaňek, komerční a burzovní rada, člen pražské plodinové burzy a Akademie zemědělských věd. V roce 1900 založil velkoobchod se semeny u Zlaté husy na Václavském náměstí s přidruženou velkou semenářskou stanicí. Vaňek, plně zaujat svým podnikem zaměstnával již několik let po založení závodu na 120 zaměstnancův pěti obchodních budovách. Do rozsáhlého skladiště mezi nábřežím, které roku 1930 bylo známo jako Vltavská ulice a Bezejmenná, bylo možné umístit 200 vagonů zboží. Jeho podnik se stal v meziválečném období největším semenářským a zahradnickým podnikem v republice a dosáhl evropské úrovně. V letech 1906 - 1931 vydával svůj vlastní časopis - Vaňkův zahradní rádce. Stavebník a majitel semenářské firmy se nesmířil se znárodněním podniku, který se svými spolupracovníky celý život budoval a záhy po únorovém puči dobrovolně odešel ze světa. Jeho hrob na vyšehradském hřbitově zdobí bronzová postava ženy s náručí květin uprostřed zrajícího obilí. [1] Čtyřpatrová budova s pátým podkrovním patrem zaujímá pozici řadového domu na nábřeží. pět okenních os je komponováno tak, aby byla zdůrazněna střední část objektu, ukončená náznakem štítu s trojicí polokruhových oken, v přízemí pak monumentálně pojatým vjezdem, provázeným po stranách vchody pro pěší. Jsou zde kombinovány černě glazované obkladačky a černě natřené kovové části s barvou omítky. Novodobé postranní vchody tuto kombinaci nerespektují, zůstala však zachována u geometricky secesních mřížových vrat a zábradlí balkonu, který doplňuje vstupní partii domu. Mezi 1. a 2. p. je velký nápis SEMENÁŘSTVÍ/ JINDŘ. VANĚK, kolem oken 4. p jsou ve středních osách reliéfy symbolických postav, svalnatých polonahých mladíků egyptizujícího vzhledu, které nesou mísy ovoce a květin. V bočních osách se v dolních dvou patrech objevují arkýře, ve 2. p však tvoří krytý balkon. Arkýře v dolní části zdobí motivy pravoúhlých "puklic", které jsou vyváženě komponovány i v pásu nad 4. p. ve středních osách. [2] Že byl Jindřich Vaněk skutečným semenářským králem, dokazuje i množství nových odrůd, kterými se mohla pochlubit jeho firma. Roku 1934 například představila tři nové odrůdy macešek - dvě modré, s názvy „Jindra Vaňková“ a „Jindřich Vaněk“ - a jednu růžovou s temně modrými skvrnkami nazvanou „A. Laušmanová“. O šest let později pak v nabídce přibyla ještě čtvrtá odrůda „Jiří z Poděbrad“.

Časová osa

1/2020 Používaný

Dům je využívaný a z poloviny vlastněn rodinou Matoušovou a z druhé poloviny Olgou Šterclovou, což je vnučka pana Vaňka.
1992 Používaný

Vaňkovi potomci získali zpět část domu Maribor a roku 1992 založili firmu Semena Vaněk, prostřednictvím které se snaží navázat na prvorepublikovou slávu. Semenářský obchod na Bubenském nábřeží vede dnes Vaňkova pravnučka Olga Šerclová a nabízí v něm opět různé druhy semen, bio přípravků i drobného nářadí. Do prodeje se tak vrátily i tradiční Vaňkovy motyčky, které firma vyrábí přesně podle dochované dokumentace. [3]
1948 Používaný

V roce 1948 je podnik znárodněn. Stavebník a majitel semenářské firmy se nesmířil se znárodněním podniku, který se svými spolupracovníky celý život budoval a záhy po únorovém puči dobrovolně odešel ze světa ve věku 79 let. Jeho hrob na vyšehradském hřbitově zdobí bronzová postava ženy s náručí květin uprostřed zrajícího obilí. [1]
1910 Vznik

Plány z kanceláře Matěje Blechy jsou datovány 15.7.1910 a byla určeny pro firmu Jindřicha Vaňka, který v roce 1899 založil v Praze velký semenářský obchod, ale byl i vydavatelem Vaňkova zahradnického rádce. Součástí domu, kde se nacházely i firemní kanceláře , byly velké sklady a garáže, základní prodejna se však nalézala na Václavském náměstí. Projektoval zřejmě Emil Králíček, sochařská výzdoba Antonín Vajgant. Majitel nazval dům dle svého rodiště Maribor.

Články

Knihy

 
Kolektiv, 2011. Slavné stavby Prahy 7. Foibos
[1]
stránka 101-102
 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[2]
Díl A - L, stránka 490-491

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 13. ledna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.