Vila Eugena Poráka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Loučovice 86
38276 Loučovice
Český Krumlov
48° 37' 17.8'', 14° 15' 18.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Benc Eduard MUDr. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Vila má dominantní ústřední pavilon a z něj nakoso vybíhají křídla. Okázalost a monumentalitu celku zvyšuje umístění vily na terase přístupné širokým schodištěm. Vstup otevírá polygonální hala v prostředním pavilonu, na ni navazují společenské prostory nižšího pravého (východního) křídla - knihovna, herna, hudební kabinet a dámský budoár, kdežto v levém křídle (západním), vítala hosty velká a malá jídelna sousedící s kuchyní, spíží a obslužnými místnostmi. Další jídelnu, dva salony a hostinské pokoje obsahovalo i patro pravého východního křídla. Do patra křídla opačného a do ústředního pavilonu na téže úrovni umístil architekt dětské pokoje a ložnice majitelů. V podstřeší jsou mimo bytů personálu ještě obývací pokoje. Vilu obklopovala okrasná zahrada.

Časová osa

2016 V rekonstrukci

Od roku 2016 má vila nového majitele, který se hned pustil do rekonstrukce.
2009 V roce 2009 vila vyhořela.
1989 Prázdný

Po roce 1989 přešla do soukromých rukou a začala chátrat. Okolní pozemky jsou v majetku obce.
1945 Eugen Porák užíval vilu do roku 1945, kdy byl jako německý občan na základě Benešových dekrtetů odsunut. Později jeho vila sloužila Loučovickým papírnám jako ubytovna a hotel.<
1921 Vznik

Vilu v Loučovicích si dal postavit Eugen Porák, viceprezident akciové společnosti Továrna na lepenku Vltavský mlýn. Projekt vily kterou si Porák dal vystavět zadal významnému pražskému německému architektovi Karlovi Járayovi, jehož hlavním klientem v českých zemích se stala pražská Eskomptní banka. Járayovo řešení vily pro Eugena Poráka zřetelně inspirovala panská sídla z doby baroka, projekty letohrádků od Johanna Bernharda Fischera z Erlachu nebo středočeský zámek Veltrusy.
1884 Továrna na lepenku Vltavský mlýn byla založena již v roce 1884 českoněmeckým podnikatelem Arnoštem Porákem, Eugenovým otcem, patřil k největším výrobnám lepenky v českých zemích.

Články

20. července 2016
Porákova vila 2030
13. března 2009
Porákova vila, kdysi centrum společenského dění, chátrá
5. března 2009
Oheň poničil Porákovu vilu v Loučovicích

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Benc Eduard MUDr.

Mapa

Autor karty Brolo Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 22. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.