Montážní budova továrny Walter

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Strojírenský
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
U Trezorky 329/2
158 00 Praha 58
Hlavní město Praha
50° 3' 21.8'', 14° 22' 20.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: PRG Mechanica s.r.o., (IČ 02071771) (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Budova postavená na obdélném půdorysu ve funkcionalistickém slohu je podsklepená šestipodlažní stavba s nejvyšším ustupujícím patrem a plochou střechu. Její železobetonový skelet má obdélná pole na rastru 4x4. Tvoří jej osmiboké sloupy s hřibovitými hlavicemi a ploché stropy. Okna jsou zároveň výplněmi nosné konstrukce a spolu s okenními rámy se dochovaly v původní podobě - jsou kovové s rastrem skleněných tabulek.[1] Stejně jako šachta nákladního výtahu v severozápadní části vystupuje trojramenné schodiště v severovýchodní části nad rovinu střechy ve tvaru kubusu. Je pilířové, se schodnicemi obloženými bílým mramorem; osvětleno je vertikálními okny. Mezi kolmými pruty dochovaného zábradlí jsou vloženy obdélné a kosodélné terče. Patra byla propojena velkým výtahem pro dopravu vozů, menším výtahem pro dopravu materiálu a osobním výtahem. Schodištěm byla budova spojena s rohovým třípatrovým domem č.p. 346 z roku 1920. Zde byly kancelářské místnosti. [1] Tato budova, stejně jako další přiléhající křídla, však nebyly památkově chráněny a byly zdemolovány.

Časová osa

2018 Používaný

Budova prošla rekonstrukcí. Jedná se o jedinou dochovanou stavbu po zaniklém areálu Továrny automobilů J. Walter a spol. Na památkově chráněnou budovu přímo navazovaly další křídla, např. rohová administrativní budova. Tyto budovy však byly zdemolovány.
2010 Prázdný

Objekt je bez využití.
2009 Prázdný

Od 31. 8. 2009 je montážní budova chráněna jako kulturní památka České republiky.
1948 Používaný

Letecké motory se zde vyráběly i po znárodnění a změně názvu na n. p. Motorlet. [2]
1943 Stavební úpravy

Díky válečným zakázkám se podnik bouřlivě rozvíjel a v roce 1943 byl postaven největší přízemní objekt areálu – tzv. „Iran hala“ na parc. 980. [2]
1930 Používaný

Ve 30. letech 20. století vznikly v části 3. a 4. patra kanceláře pro administrativu. K budově přiléhala další křídla, která byla při demolici celého areálu zbořena. [1]
1929 Vznik

Výrobce jízdních kol, motocyklů a motorových tříkolek Josef Walter založil roku 1911 společnost s ručením omezeným pro výrobu automobilů, která na pozemku v Jinonicích vybudovala v roce 1912 závod se slévárnou, karosárnou, smaltovnou, lakovnou a brzdicí stanicí. Dodavatelem byla firma Antonína Šimka. [2] V jihozápadní části areálu Waltrovky stojí od roku 1929 budova čp. 329 postavená podle projektu arch. Františka Bartoše (projekt z roku 1928). Sloužila jako montážní, výrobní a skladovací hala pro osobní a nákladní automobily, letecké motory a další výrobky.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

21. února 2020
PRG Mechanica s.r.o.,

Mapa

Autor karty tlumenesvetlo Spoluautoři: Rendy, Monika W. aktualizováno: 26. květen 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.