Patrový zámek nepravidelného půdorysu se čtyřmi nestejnými křídly zalomenými kolem nádvoří. Na části budovy je mansardová střecha s vížkou. V přízemí na dvorní straně je arkáda o třech obloucích na pilířích. Na vnější fasádě pod omítkou patrná sgrafita. Původ objektu je patrně středověký, přestavby a rozšíření v následujících slohových obdobích (renesance, baroko). Areál zahrnuje zámek s nádvořím, park, rybník a sochu sv, Floriána, umístěnou v lapidáriu fary v Borovanech.[1]
Zámek, přestavěný z původní tvrze, je trojkřídlá patrová budova kolem nepravidelného lichoběžníkového nádvoří, které nasvědčuje poněkud složitému stavebnímu vývoji. Okna jsou zdobena ostěním, patro je odděleno pásem. Nad prostým vchodem z nádvoří je malovaný erb barona Karla Leopolda von Claudy a jeho manželky baronky von Wagnerové. V západní části zámku lze tušit věž původní tvrze, na kterou směrem na východ navazuje střední část budovy s arkádou dnes zasklenou. V přízemí jsou valené klenby. Otevřené nádvoří kryje přístavek východního křídla. Na střeše zámku je vížka s hodinami. Okolo zámku je rozsáhlý park, který díky obci baráčníků je v docela dobrém stavu a jsou v něm vzácné dřeviny.[2]
5/2019
Používaný
Do rekonstrukce se loni pustila stavební firma Auböck, která je jeho vlastníkem zámečku a zároveň má nedaleko své sídlo a na obnovy historických objektů se specializuje. V zámku vzniklo 13 bytů od jedno- po čtyřpokojové. První nájemníci se začali stěhovat 1. června 2019. Součástí objektu je také komunitní centrum, které začalo fungovat v květnu. Skládá se z velkého a malého sálu a klubovny, po domluvě je může využívat třeba i obec na své akce.
[9]
2018
Stavební úpravy
Stavební firma Auböck, jíž patří zchátralý zámek Poříčí v Boršově nad Vltavou, ho začne v nejbližších týdnech opravovat. Půjde o investici 15 milionů Kč, práce by měly trvat do jara 2019. V zámku vznikne 12 bytů. ČTK to dne 12. ledna 2018 řekl jednatel firmy Jan Vilánek. Část areálu patří neziskové organizaci Josefína, která tam chce vybudovat komunitní centrum. Obec chce zároveň za několik milionů oživit historický park, jejž má pronajatý od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
2016
5.10.2016 změnil zámek majitele. Jedná se o majitele stavební firmy, která má sídlo kousek od zámku. Stavební firma, kde je jeden z majitelů z Rakouska a mají sídlo firmy opodál, dáva naději. Majiteli zámku jsou Auböck Gerald z Rakouska, Vilánek Jan z Čestic (Josefina z.ú, kde působí Auböck Gerald, patří západní křídlo zámku). Majiteli pozemků okolo rybníka je ÚZSMV.
2015
Majitelem zámku je Hanousek Miroslav, Jizerská 1080/5, České Budějovice 2, 37011 České Budějovice.
2014
Na prodej
Zámek se dostal do insolvence a prodával se.
[6] Znalec Poříčí ocenil na milion sto tisíc korun.
2012
V tomto roce byl zpracován částečný stavebně technický průzkum zámku.
[5]
1997
V tomto roce byl zpracován podrobný stavebněhistorický průzkum zámku.
[4]
1989
Prázdný
Do soukromého vlastnictví se dostal znovu po revoluci. Existovalo několik záměrů, jak zámek využít, například zrekonstruovat pro potřeby luxusních bytů, ale k ničemu takovému nedošlo.
1980
Stavební úpravy
V 80. letech v zámku vznikly byty a byla zbourána hospodářská stavení.
[6]
5/1958
Památkově chráněno od 3. 5. 1958.
[1]
1948
Prázdný
Zámek se dostal do správy JZD, přičemž začal těžce chátrat.
1938
Poslední soukromý majitel zámku, židovský statkář zemřel za 2. světové války v koncentračním táboře.
1920
Zámek získává židovská rodina Polaků.
[7]
1820
V první polovině devatenáctého století zde pobýval Adalbert Lanna, král železnic, podnikatel v paroplavbě, uhlobaron, mecenáš umění.
1794
Zámek byl prodán Václavu Dannerovi, Další majitelé pocházeli vesměs z řad budějovických měšťanů.
[2]
1785
Po zrušení kláštera spravoval zámek náboženský fond.
[2]
1650
Stavební úpravy
V pol. 17.stol. dominikáni přestavěli původní tvrz na zámek.
[2]
1617
Majitelem se stal Jan Vrábský Tluksa z Vrábí. Majetek mu byl však po Bílé hoře konfiskován a Poříčí získal dominikánský klášter v Budějovicích.
[2]
1596
Majitelem se stal Štěpán Vamberecký z Rohatce.
[2]
1562
Vznik
V tomto roce je zde prvně doložena tvrz
[1], Blažej z Pibru ji prodal Janu Kolikrejtarovi z Kolikrejtu.
[2]