Monumentální soubor budov automatických mlýnů, stavěných po etapách v l.1909-1926 podle originálního návrhu přední osobnosti české moderní architektury 20.stol. Josefa Gočára, ve stylu dekorativní moderny. První Gočárova realizace v Pardubicích. Dvoukřídlá dispozice mlýna a sila je orientována ve směru toku Chrudimky na jejím pravém břehu. Mlýn, původně třípatrová 13-osá hmota, dostavěná v r. 1919 o 4. patro, je v průčelí doplněn o věžovitou část staršího sila s atikou tvaru vlaštovčího ocasu. Nad celým křídlem mlýna se vypíná dominantní vodárenská věž s dekorativní atikou. Do současné délky bylo křídlo mlýna dostavěno po r. 1960. Druhou samostatnou převýšenou hmotu tvoří mladší moučné silo, propojené s budovou mlýna vysoko položeným prampouchem. [2]
8/2022
Stavební úpravy
Na rekonstrukci a konverzi areálu s objektem památkově chráněných Winternitzových automatických mlýnů v současné době pracuje několik subjektů. Pohybují se zde celkem tři různí majitelé – hlavní budova historických mlýnů patří Pardubickému kraji a vzniknou v ní prostory Východočeské galerie Pardubice. Plochu v severní části areálu zase vlastní město Pardubice a buduje zde polytechnické dílny s galerií GAMPA. Další menší objekty a volná prostranství patří architektovi Lukáši Smetanovi (Automatické mlýny s.r.o.).
[2]
1/2021
Stavební úpravy
Začíná přestavba západní části pardubických Automatických mlýnů. Ta patří manželům Smetanovým, kteří se ji rozhodli upravit tak, aby sloužila veřejnosti. Plánují tam infocentrum, výstavní prostor, multifunkční sál ale i vyhlídkovou terasu po střeše.
[1]
2019
Stavební úpravy
Rekonstrukce mlýnů má začít na konci roku 2019, příp. v roce 2020. Ve mlýnech bude sídlit Východočeská galerie a další část plánuje využít majitel, architekt Lukáš Smetana pro kulturní účely a podnikání. Bylo odstraněno oplocení kolem budovy, takže do areálu je možné vstoupit. V domečku u vstupu byla otevřena pekárna a cukrárna, jejichž provozy se mají po rekonstrukci přesunout do budovy mlýnů.
2017
Majitel mlýnů tvrdí, že s opravami dominanty začne v roce 2020 a v roce 2021 je otevře. Lukáš Smetana také prozradil, že se hodlá v blízké době do Pardubic s rodinou přestěhovat a nejspíše bydlet přímo v Gočárových mlýnech. Areál je zatím přístupný v rámci různých menších akcí, které se odehrávají spíše v přístavbách, v historické budově mlýnů se zatím neděje téměř nic. Majitel tam pořádá pouze ojedinělé akce typu menších výstav nebo projekcí.
2016
Automatické mlýny na břehu Chrudimky v Pardubicích mají nové majitele. Od společnosti Goodmills je koupili manželé Smetanovi z Prahy. Plány zatím tají.
2015
V prosinci 2015 byly mlýny prodány, jméno kupce doposud nebylo zveřejněno a není známo, jak nový majitel s mlýny naloží.
2012
Prázdný
Majitel ukončil provoz mlýna a nabídnul objekt k prodeji městu, to však koupi této jedinečné stavby odmítlo.
5/1958
Používaný
Památkově chráněno od 3.5.1958. Zápis do státního seznamu kulturních památek dne 29. 12. 1983.
1945
Používaný
Po válce byl mlýn znárodněn.
1938
Firma Bratři Winternitzové zanikla koncem třicátých let. Karel Winternitz, jenž stál od roku 1929 v čele židovské náboženské obce v Pardubicích, byl za okupace i s rodinou transportován do Terezína a v roce 1944 zahynul v Osvětimi.
1919
Stavební úpravy
Po požáru v roce 1919 byla k objektu přistavěna vodárenská věž.
1910
Vznik
Stavba pardubických Automatických mlýnů bratří Egona a Karla Winternitzových, dle návrhu proslulého architekta Josefa Gočára, byla zahájena v roce 1910. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány. Gočár v té době zároveň projektoval kubistický palác U Černé Matky boží v centru Prahy.