Hotel Avion

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Ubytování
Stav: Používaný
Adresa mapa
Česká 150
602 00 Brno
Brno-město
49° 11' 48.3'', 16° 36' 22.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Fuchs Bohuslav

Doplňující informace

Uliční fasáda hotelu je odlehčena velkými okny a světlým keramickým a opaxitovým obkladem. Nad centrálním vchodem do kavárny, který je lemovaný zaoblenými výkladci restaurace a recepce hotelu, je umístěno logo hotelu Avion od Emanuela Hrbka. Kavárna se nacházela v prvním a druhém patře a na fasádě je vyznačena horizontálním dvoupatrovým arkýřem. Její prostor propojený zaoblenou hmotou schodiště je členěn galeriemi a různými úrovněmi podlah i stropů. Toto vertikální prolínání prostoru převzal Fuchs z tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Prostorovou různorodost dotvářely i zrcadlové stěny a světlo proudící velkými okny a luxferovými světlíky. Ve vyšších patrech, která směrem do ulice ustupují, aby nenarušila výšku uliční fronty, se nachází padesát hotelových pokojů přístupných ze samostatného schodiště z recepce a zcela nahoře byl umístěný byt majitele hotelu s terasou. Hotel, kavárna a restaurace tvoří sice tři samostatně přístupné jednotky, jejich provozní zázemí je však propojeno.
Hotel Avion se díky promyšlené konstrukční stránce a prostorovým efektům stal inspirací pro řadu Fuchsových současníků (např. hotel Juliš v Praze od Pavla Janáka z roku 1933).

Časová osa

1/2022 Používaný

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů je zavřený od roku 2010, v roce 2016 začaly práce na jeho obnově. Podle majitele hotelu Stanislava Berouska by se Avion měl otevřít v březnu 2022. [1]
6/2021 Používaný

Dokončena rekonstrukce objektu.
2016 Stavební úpravy

V roce 2016 zahájil rekonstrukci na vlastní náklady.
2010 Prázdný

Hotel byl od roku 2010 zavřený a chátral. Majiteli se opakovaně nedařilo získat dotaci na opravu.
1960 Používaný

K jeho památkové ochraně došlo již v 60. letech 20. století, to ale nezabránilo devastaci původního vybavení interiérů, které nadále degradovaly v 90. letech.
1926 Vznik

Restauratér Miroslav Kostelecký se v roce 1926 rozhodl zmodernizovat svůj podnik v České ulici a na místě nízkopodlažního hostince nechal podle návrhu Bohuslava Fuchse postavit osmipatrový hotel. Architekt se musel vypořádat s extrémně úzkou původně středověkou parcelou (8x34 m), což mu umožnilo použití železobetonového skeletu, díky kterému také docílil nevšedních prostorových efektů v interiérech.

Články

24. ledna 2022
Funkcionalistický hotel Avion v Brně je hotový. Otevře se po dvanácti letech
[1]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

11. června 2021
Rekonstrukce funkcionalistického hotelu Avion je hotová

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: katerina.nohelova, Monika W. aktualizováno: 24. ledna 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.