Hotel Avion

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Česká 150
60200 Brno – Brno-město
Brno-město
49° 11' 48.3'', 16° 36' 22.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Fuchs Bohuslav

Doplňující informace

Restauratér Miroslav Kostelecký se v roce 1926 rozhodl zmodernizovat svůj podnik v České ulici a na místě nízkopodlažního hostince nechal podle návrhu Bohuslava Fuchse postavit osmipatrový hotel. Architekt se musel vypořádat s extrémně úzkou původně středověkou parcelou (8x34 m), což mu umožnilo použití železobetonového skeletu, díky kterému také docílil nevšedních prostorových efektů v interiérech.
Uliční fasáda hotelu je odlehčena velkými okny a světlým keramickým a opaxitovým obkladem. Nad centrálním vchodem do kavárny, který je lemovaný zaoblenými výkladci restaurace a recepce hotelu, je umístěno logo hotelu Avion od Emanuela Hrbka. Kavárna se nacházela v prvním a druhém patře a na fasádě je vyznačena horizontálním dvoupatrovým arkýřem. Její prostor propojený zaoblenou hmotou schodiště je členěn galeriemi a různými úrovněmi podlah i stropů. Toto vertikální prolínání prostoru převzal Fuchs z tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Prostorovou různorodost dotvářely i zrcadlové stěny a světlo proudící velkými okny a luxferovými světlíky. Ve vyšších patrech, která směrem do ulice ustupují, aby nenarušila výšku uliční fronty, se nachází padesát hotelových pokojů přístupných ze samostatného schodiště z recepce a zcela nahoře byl umístěný byt majitele hotelu s terasou. Hotel, kavárna a restaurace tvoří sice tři samostatně přístupné jednotky, jejich provozní zázemí je však propojeno.
Hotel Avion se díky promyšlené konstrukční stránce a prostorovým efektům stal inspirací pro řadu Fuchsových současníků (např. hotel Juliš v Praze od Pavla Janáka z roku 1933). K jeho památkové ochraně došlo již v 60. letech 20. století, to ale nezabránilo devastaci původního vybavení interiérů, které nadále degradovaly v 90. letech. (zdroj: BAM)

Hotel byl od roku 2010 zavřený a chátral. Majiteli se opakovaně nedařilo získat dotaci na opravu. V roce 2016 zahájil rekonstrukci na vlastní náklady.

Časová osa

1/1927 Vznik
8/2016 V rekonstrukci

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: katerina.nohelova aktualizováno: 8. září 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.