Riedelova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Krkonošská 120
46861 Desná v Jizerských horách
Jablonec nad Nisou
50° 45' 28.2'', 15° 18' 49.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Desná (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Je vybudována ve stylu severoitalské architektury, stavbu provedl místní stavitel Stefan Umann na základě architektonického návrhu, který vypracoval ateliér Krajinské stavební společnosti v Lublani, a projektu jabloneckého architekta Arweda Thameruse, interiér zařizovala firma pražského architekta Jindřicha Röhrse. V okolí vily byl rozlehlý park s jezírky a vodotrysky, bylo tu zahradnictví se skleníkem a rybník. Riedlova vila stojí na místě někdejších vodoléčebných lázní založených Dr. Josefem Schindlerem. Po odchodu Josefa Schindlera význam lázní upadal a posléze byl objekt prodán a využit k technickým účelům. Později jej koupil právě Josef Riedel mladší a na místě bývalé brusírny vybudoval honosnou vilu. Budova s členitým půdorysem má polozapuštěný suterén a tři nadzemní podlaží. Obytné bylo především první. V druhém podlaží se nachází místnost, která vnějším i vnitřním vzhledem připomíná perníkovou chaloupku. „Údajně to byla jakási trucovna pana továrníka, kam chodil, když se chtěl vyhnout sporům s manželkou,“ říká kronikářka Desné Dana Nývltová. Třetí podlaží je včleněno do vysoké valbové střechy kryté břidlicí. Vstupní průčelí zdobí věžička. Stejně jako střecha jsou bohatě členěné fasády. Zdobeny jsou rizality, arkýři, balkóny a terasami. Další ozdobou jsou umělecké kovářské prvky. Riedlovi byli velmi zámožní, což se projevilo i na vnitřním vybavení vily, mobiliář se však bohužel nedochoval.

Audioprohlídka

Časová osa

2020 Používaný

Ve vile je kulturní a informační středisko s knihovnou, stálou expozicí regionální historie a archívem.Konají se zde výstavy, svatby, koncerty, přednášky a jiné kulturní akce. Domluvit si zde lze návštěvu nedaleké Riedlovy hrobky.
1955 Používaný

Od roku 1955 je v přízemí umístěna mateřská škola a první patro sloužilo jako jesle. To vše nenávratně poznamenalo interiér budovy.
1951 Používaný

Od roku 1951 tu byla učňovská škola s internátem.
1945 Používaný

Riedelové v ní žili až do roku 1945, kdy byli odsunuti a jejich majetek byl zkonfiskován. Vila byla pak využívána k různým účelům, a v důsledku toho také bohužel vnitřně upravována. Po válce v ní bydleli vojenští inženýři, poté tu byly zřízeny kabiny pro fotbalové hráče a 2 bytové jednotky.
1927 Stavební úpravy

Walter Riedel částečně vnitřně a u vchodu vilu v roce 1927 přestavěl.
1924 Používaný

V roce 1924 Josef Riedl ml. zemřel a zanechal dědictví svým dvěma synům, Waltrovi a Arnovi.
1893 Vznik

Postavit ji nechal podle vzoru reprezentačních severoitalských sídel v letech 1893 - 1894 Josef Riedel ml. (syn sklářského krále Josefa Riedela) pro svou ženu Paulu. Stojí na pozemku, na kterém se v letech 1839–1851 rozkládaly ve své době proslavené a oblíbené vodoléčebné lázně.

Články

4. června 2018
Riedlova vila – architektonický klenot Desné | Liberec
17. květen 2018
Riedlova vila je skvostem obce Desná na Jablonecku. Zcela se vymyká místní architektuře | Regiony

Knihy

Externí galerie (foto / video)

28. srpna 2020
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

19. dubna 2020
Město Desná
1893
Riedel Josef
profil

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: Riedelova vila Desná aktualizováno: 20. listopadu 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.