Vila Viléma Porkerta

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Na prodej
Cena: dohodou
Adresa mapa
Skuhrov nad Bělou 58
51703 Skuhrov nad Bělou
Rychnov nad Kněžnou
50° 13' 53.0'', 16° 17' 47.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Architektem stavby byl Oto Ployer, příbuzný rodiny skrze svoji sestru Miluši, která byla švagrovou Viléma mladšího. Zpracoval návrh vily a umístil ji na rovinné prostranství pod zalesněný ostroh s protékající řekou. Vilu stavěla firma Hlaváček a Müller, se sídlem v Praze XII, ve Francouzské ulici 4. Dům byl založen na železobetonové vaně s podlahou sklepů pod úrovní řeky Bělé. Velmi prostorné schodiště v hlavním průčelí propojuje zahradu s verandou ve zvýšeném přízemí, s možností vstupu na venkovní terasu a do centrální schodišťové haly. Z ní je přístup do jídelny, knihovny, obývací místnosti, dvouramenným schodištěm do patra a podkroví, a kulečníkové síně - ta má též samostatný vchod z kryté rampy pro příjezd automobilem. Přízemí s prostornými místnostmi odpovídá záměru reprezentace, rovněž tak prostory patra a podkroví, kde jsou soustředěny ubytovací pokoje a ložnice. Vnější vzhled domu je romantický, pohádkově členěný prvky a konstrukcemi v orientálním uspořádání. Ve svých pamětech píše: „Co mě tehdy napadlo stavět tak velkou a hlavně tak honosnou vilu, jsem do smrti nepochopil. Z obchodního stanoviska bylo to správné řešení, neb velmi mnoho obchodů, jak exportních, tak tuzemských, se po pohoštění a pobytu ve vile rychle uskutečnilo.“ Vila má dnes majitelku holandského původu, Hillegondu Petronellu van der Mostovou, která v roce 2007 ukončila generální obnovu vily v jejím původním historickém ztvárnění.

Audioprohlídka

Časová osa

11/2020 Na prodej

Vila na prodej, cena dohodou. Po rekonstrukci v roce 2007 je také nazývána vila Bělá. Celková rozloha pozemků je 1.2 ha.
2020 Používaný

Majitelem vily je společnost H & L Company s.r.o. za kterou stojí stejná majitelka. Vila je udržovaná.
2007 Stavební úpravy

Majitelka v roce 2007 ukončila generální obnovu vily v jejím původním historickém ztvárnění. [1]
2005 Používaný

Vladimír Stýblo vilu v roce 2005 prodal holandské občance Hillegonde Petronelle van der Mostové. [2]
1989 Používaný

Po roce 1989 došlo k restituci vily rodině Porkertových, ti ji prodali právníkovi Vladimíru Stýblovi. [2]
1949 Používaný

Porkertovi bydleli ve vile do ledna 1949. [1] Poté zde například Orlické strojírny měly kanceláře, za Elektropragy dokonce ředitelství, někdy v 60. a 70. letech tu byla obecní knihovna i lékař, v dalších prostorách byly v polovině 60. letech ubytovány Polky, které tu pracovaly, a poté, co odešly, v 80. letech sem do ubytovny přišli Vietnamci. [2]
1931 Vznik

Druhou vilu rodiny Porkertových, čp. 58, postavil Vilém mladší v letech 1931-1932; nazývána byla „Novou vilou“. Místem stavby se stala parcela nedaleko „Staré vily“, zastavěná původně domkem a stodolou. Vilém mladší se stal stavebníkem již ve svých šestadvaceti letech, po návratu z cest po Evropě a Spojených státech, kde získával zkušenosti jako zaměstnanec v různých strojírenských firmách. Ve Skuhrově nastoupil jako společník a obchodní ředitel firmy J. Porkert, slévárny a strojírny, do té doby úspěšně řízené jeho otcem, Vilémem starším.

Náhled galerie

Články

25. prosince 2013
Porkertova vila má prvky orientálního maurského slohu - Novinky.cz
19. prosince 2013
Slavné domy: Porkertova vila | Dům a zahrada - bydlení je hra
[1]
27. října 2008
Pohádkově zrekonstruovaná vila | Místní kultura
[2]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

19. října 2020
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 17. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.