RD kolonie Domov čp. 1351

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Rodinný dům
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Hraniční 1351/9
13000 Praha 3
Hlavní město Praha
50° 5' 36.3'', 14° 28' 56.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Machoň Ladislav

Doplňující informace

Rodinný dům v rondokubistickém stylu, Ladislav Machoň, 1922. Projekt domu t roku 1922 realizoval L. Macho%n pro obecně prospěšné stavební a bytové družstvo Domov státních a jiných veřejných zaměstnanců pro domky rodinné na Žižkově. Exteriér domu má charakteristické prvky tehdejší sociální výstavby domků v koloniích: vysoký trojúuhelný štít prolomený oknem, sedlovou střechu, dekor čerpající inspiraci z lidové kultury, dvoubarevnou fasádu. Přízemní, částečně podsklepený dům s obytným podkrovím vychází z jednoduché, téměř čtvercové dispozice se vstupem a schodištěm v nárožní části. Pokoje zpřístupňuje malá předsíň při schodišti. Přízemí zaujímaly dva pokoje, kuchyň, prádelna a spíš. Komoru a klozet architekt projektoval v podkroví. Dům je reprezentantem poměrně jednotně koncipované kolonie, zahrnující objekty počínaje čp. 1309 a konče domkem 1371, celkem 63 domků. Jejich zevnějšky jsou značně podobné, arch. Machoň je však pro družstvo navrhl v letech 1921 - 22 v několika variantách. Z nich byly realizovány: typ A, A1, A3, A4, typ B1, B3, B4, D. Nejčastěji se v kolonii objevují domy typu A1,B1, a B3, nejméně typ D. Domky typu B jsou dvoupokojové, typu A jednopokojové. Řada domů prošla úpravami ji ve 20. letech 20. stol. I přes skutečnost, že stavebním přestavbám se vyhnulo jen velmi málo objektů, reprezentuje kolonie jedinečný doklad sociální výstavby Žižkova inspirovaný konceptem zahradních měst.

Časová osa

4/2020 Prázdný

Prázdný
1923 Vznik

Dům je reprezentantem poměrně jednotně koncipované kolonie, zahrnující objekty počínaje čp. 1309 a konče domkem 1371, celkem 63 domků. Jejich zevnějšky jsou značně podobné, arch. Machoň je však pro družstvo navrhl v letech 1921 - 22 v několika variantách. Řada domů prošla úpravami ji ve 20. letech 20. stol. I přes skutečnost, že stavebním přestavbám se vyhnulo jen velmi málo objektů, reprezentuje kolonie jedinečný doklad sociální výstavby Žižkova inspirovaný konceptem zahradních měst.
1922 Vznik

Projekt domu z roku 1922 realizoval Ladislav Machoň pro obecně prospěšné stavební a bytové družstvo Domov státních a jiných veřejných zaměstnanců pro domky rodinné na Žižkově. Na fasádě domu je dekor čerpající inspiraci z lidové kultury, dvoubarevnou fasádu. Přízemní, částečně podsklepený dům s obytným podkrovím vychází z jednoduché, téměř čtvercové dispozice se vstupem a schodištěm v nárožní části. Pokoje zpřístupňuje malá předsíň při schodišti. Přízemí zaujímaly dva pokoje, kuchyň, prádelna a spíš. Komoru a klozet architekt projektoval v podkroví.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Daliboe Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman (Petr Zeman) aktualizováno: 24. dubna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.