Zámek Dolní Moštěnice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Hýsly 61
69650 Hýsly
Hodonín
49° 2' 0.0'', 17° 10' 46.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Pacek Ag S.R.O. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zámeček z roku 1719 vznikl přestavbou starší renesanční tvrze, zachovala se barokní ostění oken.

Spolu se zámečkem zde vznikla i cihelna a pivovar, což jistě vedlo k velkému rozkvětu a zhodnocení moštěnického panství. V roce 1785 se Moštěnice ujímá Jan z Kuenburku ale brzo poté ji prodá Lovenfeldům z Lody. Po Marii Cecilii dědil syn Rudolf,který na zámečku zemřel a byl pochován v nedalekém ježovském kostele. Poté ho vlastnil ještě Ervin Seitl a roku 1917 se stal vlastnictvím Kelčanského cukrovaru.

Po druhé světové válce byl zámeček vydrancován a postupně chátral. V posledních letech se jeho majitelé snaží uchovat alespoň to, co z původně významného a malebného sídla a zahrady zůstalo. V současné době patří zámek panu Packovi.

Interiér zámku - Ze zahrady je vchod do přízemního zámečku. Kamenné podlahy jsou původní,dřevěná výzdoba dveří je ještě v dobrém stavu.Není divu,vždyť poslední majitelé co tu ještě bydleli tu žili před necelými sto lety. Ve všech místnostech jsou zdobené,vysoko klenuté stropy. Do patra vedou původní kamenné schody. V jedné místnosti se nachází i kachlová kamna. Blízko zámku se nachází i panský sklep.

Tajemné chodby - Tak jako jiná středověká sídla je i zámeček v Dolní Moštěnici opředen zkazkami o tajných chodbách vedoucích až na Cimburk,Buchlov nebo do nedalekého Kostelce. Pan Robek z Moravan,dlouholetý pisatel místní kroniky,vzpomíná na dobu před desítkami let,kdy si koupil sklípek v Moravanech. Když pak procházel svůj sklep,zjistil že kamenné stěny končí po několika desítkách metrů,ale tunel pokračuje dál hloubený v hlíně směrem k zámečku v Moštěnici. Vidal se do tunelu,ale asi po dvou stech metrech dostal strach,že se na něj zřítí nezajištěný hliněný strop. Tajemný tunel pak zazdil,aby se v něm nestalo něco jeho blízkým.

Zahrada - V rohu při zámeckého parku roste na nápadném pahorku chráněný jasan ztepilý.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

1. října 2017
Budovy po lidech

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Pacek Ag S.R.O.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 15. září 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.