Zámek Chcebuz

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Štětí 1
41173 Štětí – Chcebuz
Litoměřice
50° 29' 3.6'', 14° 25' 24.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Areál dvora čp. 1 je rozlehlým, symetricky komponovaným areálem, situovaným na mírném návrší, kde se nachází chcebuzská náves. Téměř celý obvod obdélného půdorysu dvora je zastavěný, a to objekty různého účelu a rovněž různého stáří. Hospodářské budovy doplňují obytné objekty, ohradní zeď a zahrada. Na jihozápadní straně (do návsi) jsou dvě budovy, původně obě na půdorysu tvaru písmene L. Ta u jižního rohu dvora - dnes nazývaná objekt III. - se dochovala celá, zatímco z jejího protějšku u západního rohu je pouze torzo - dnes objekt I. Západní nároží dvora tvořila původně gotická tvrz, která byla zbořená. Na severovýchodě se k tvrzi napojoval objekt II., u nějž se z tvrze zachovalo nepatrné torzo (vzniklé nedůslednou či nepřesnou demolicí). Zhruba uprostřed severozápadní strany dvora stojí sýpka. Severovýchodní stranu a severní nároží areálu vyplňují stodoly na půdorysu tvaru písmene L. Na jihovýchodní straně dvora stojí protáhlé chlévy a jihozápadně od nich pak obytný a hospodářský objekt, přistavěný k objektu III. Jihovýchodně od vlastního dvora se rozkládá zahrada, ohraničená na severovýchodě, jihovýchodě a jihozápadě ohradní zdí.

Časová osa

1990 Po roce 1990 byl zámek navrácen v restituci poslednímu majiteli.
1970 Prázdný

Zámek v roce 1970 vyhořel. Po požáru je dodnes v troskách a postupně se z něj stává ruina.
1948 Po roce 1948 byl zámek používán jako administrativní centrum státního statku.
1729 Chcebuz se od roku 1729 stala sídlem správy pachtovských tak zvaných "hořeních statků", které sestávaly z obcí Drahobuz, Sukorady, Brocno, Snědovice a Chcebuz. V 18. stol. byly obě části zámku spojeny křídlem do půdorysu L. Protilehlé jihovýchodní nároží bylo vystavěno shodně a mezi nimi byl průjezd do dvora. V zámecké budově už potom nikdy nebydleli vlastníci panství, byly tam pouze byty vrchnostenských úředníků.
1683 Stavební úpravy

Od roku 1683-1801 vlastnili panství Pachtové z Rájova sídlící na blízkém Liběchově. Pachtové obnovili zámeckou budovu a přilehlé hospodářské objekty.
1618 Prázdný

Zámecká budova byla za třicetileté války (1618 – 1648) zpustošena a stala se neobývatelnou na dlouhou řadu let.
1544 Stavební úpravy

V polovině 16. století, roku 1544, byla zdejší tvrz přestavěna na jednoduchý renesační zámek. Pozůstatky tvrze tvořily jihozápadní nároží rozlehlého poplužního dvora. Tvrz tvořila obdélná patrová budova o rozměrech cca 6x12m. Severně od ní později vyrostla raně barokní patrová budova o rozměrech 12x23m. Obdélníkové stavení mělo jedno patro a na straně do dvora byly v obou podlažích renesanční arkády. Do dnešní doby se v přízemí zachovaly hřebínkové klenby.

Náhled galerie

Články

28. srpna 2014
Chcebuzský zámek sužovalo prokletí: vlastníci

Knihy

Externí galerie (foto / video)

3. července 2018
‎Jitka Havlíčková‎
1. července 2018
Mizející památky
Autor externí galerie: Katty
10. března 2016
wintermans.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša aktualizováno: 29. července 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.