Historická vila továrníka Kleinerta sloužila jako oční léčebna. Léčily se zde děti s těžkými očními vadami. V roce 1999 byl areál prodán. Bylo plánováno jeho využití pro zdravotnické a léčebné účely. K tomu ovšem nedošlo, protože vlastník údajně nesehnal investory. Bývalá oční léčebna, která bývala chloubou, se v průběhu let proměnila v ruinu. Budova je napadena dřevokaznými chorobami a škůdci a má narušenou statiku. Z tohoto důvodu jí hrozí demolice. Vila je obklopena lesoparkem se vzácnými dřevinami. V parku se nachází kašna. Vilu obklopuje kamenná hradba s romantickými strážními věžemi. Domek správce při hlavním vstupu postavený v témže stylu je trvale obýván.
8/2022
Na prodej
Liberci se nepodařilo najít kupce. Radnice zvažuje využití areálu pro svoji příspěvkovou organizaci Městské lesy.
[5] Podle info cedulí je areál pravidelně hlídán policií. Patro uprostřed vily zavalené. Objekt vypadá již vážně nebezpečně. Bývalá vrátnice je obývána.
4/2021
Na prodej
Areál vily je na prodej za 20 222 000 Kč. Je napojen na rozvod elektrické energie a na veřejnou vodovodní síť. Pozemky, které tvoří s budovami celek, jsou obehnány z ulice Rynoltická masívní kamennou zdí, která je místy již narušena a potřebuje opravit. Samotné pozemky jsou v současnosti zapojené vzrostlými stromy, stáří některých je jistě přes 100 let.
[4]
11/2020
Prázdný
Liberec se chystá prodat zchátralý zámeček ve čtvrti Machnín. Podle posudku hodnota areálu přesahuje 20 milionů korun. Město ho celý znovu vlastní teprve od minulého roku.
[3]
9/2019
Prázdný
Město koupilo zámeček zpátky za 2,82 milionu. Pro bylo všech 33 přítomných libereckých zastupitelů. Důvodem bylo i to, že město vlastní 30.000 metrů okolních pozemků, a to že v srdci těch pozemků by byl majetek někoho třetího, ty městské pozemky zásadním způsobem znehodnocuje. Na plánu je nemovitosti prodat investorovi, který bude respektovat zájem města, resp. jehož cíl bude korespondovat s veřejným zájmem. Možná je též směna za jiné pozemky.
[2]
3/2019
Na prodej
Liberec začal opět vyjednávat o koupi zchátralého zámečku ve čtvrti Machnín, v němž bývala vyhlášená dětská oční léčebna. Z kdysi honosného sídla továrníka Kleinerta je ruina na spadnutí. Nevyužívaná je už přes 20 let. Památkově chráněný objekt dříve městu patřil. Zda ho radnice odkoupí zpět, bude podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) záviset na ceně. V příměstském prostoru je to cenné území, řekl náměstek novinářům.
[1]
7/2018
Na katastru nemovitostí stále visí Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Vlastníkem je společnost SANATORIUM MACHNÍN a.s., v likvidaci, která vlastní pouze objekty, pozemky jsou stále v majetku města Liberce. Akcionářem je
Centrum léčebné rehabilitace Liberec, s.r.o., kde stále působí Miroslav Samek.
2017
Zámeček je v exekuci, záležitosti řeší nám. Hrbková, která by měla mít kontakt i na exekutora, ale stěžovala si, že ten je nedosažitelný. Na vlastníky spojení není. Vlastnické vztahy jsou zde velmi komplikované. Měla by být vyhlášena dražba.
2009
Za deset let bez jakékoliv údržby se z léčebny stala ruina. Město se po deseti letech konečně probralo a začalo jednat o odkupu zpět. Než k tomu ale došlo, bylo po zásluze potrestáno. Jednatel společnosti Miroslav Samek zemřel a léčebna spadla do, jak je u nás častým zvykem, pomalého dědického řízení a budovu prožrala dřevomorka.
2008
Místo zdravotních služeb se Kleinertova vila ocitla vnabídce soukromé realitní kanceláře PF reality Consulting z Karlových Varů za 18,9milionu korun i s pozemky. Paradox této situace také dokresluje, že zmíněné pozemky město nikdy neprodalo. Současní majitelé Kleinertovy vily oně sice v roce 2007 požádali, ale právě zdůvodu pochybností o jejich záměru sobjektem jim je zastupitelé odmítli prodat. Pan Samek o inzerátu údajně nevěděl a makléřka realitní kanceláře si prý už nepamatuje, proč je v nabídce.
12/1999
Prázdný
Nový majitel nechává vilu prázdnou.
1999
Na prodej
Město Liberec dětskou oční léčebnu prodalo za velmi nízkou částku 1,4 mil. korun s tím, že zde zůstane zachováno poskytování zdravotních služeb. Novými majiteli se stali liberečtí lékaři Miroslav Samek a Jaroslav Krutský. Ti léčebnu bez náhrady zavřeli a až poté začali hledat peníze na rekonstrukci. Ve smlouvě byl těžko pochopitelný dodatek, že majitelé mohou hledat peníze na rekonstrukci deset let.
1948
Po druhé světové válce se přádelna znárodnila a z vily se stalo vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti z celého Československa. Léčebna fungovala až do konce devadesátých let.
1882
Vznik
Postavit si ji nechal majitel textilní továrny v Hamrštejně a politik Adolf Schwab. Vila je obklopena lesoparkem se vzácnými dřevinami. V parku se nachází kašna. Vilu obklopuje kamenná hradba s romantickými strážními věžemi. Domek správce při hlavním vstupu je postavený v témže stylu.