Léčebna Machnín

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zdravotnictví
Stav: Prázdný
Adresa mapa
U Přádelny 99
46001 Liberec – Machnín
Liberec
50° 47' 6.3'', 14° 58' 26.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SANATORIUM MACHNÍN a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

9/2019 Prázdný

Město koupilo zámeček zpátky za 2,82 milionu. Pro bylo všech 33 přítomných libereckých zastupitelů. Důvodem bylo i to, že město vlastní 30.000 metrů okolních pozemků, a to že v srdci těch pozemků by byl majetek někoho třetího, ty městské pozemky zásadním způsobem znehodnocuje. Na plánu je nemovitosti prodat investorovi, který bude respektovat zájem města, resp. jehož cíl bude korespondovat s veřejným zájmem. Možná je též směna za jiné pozemky. [2]
3/2019 K záchraně

Liberec začal opět vyjednávat o koupi zchátralého zámečku ve čtvrti Machnín, v němž bývala vyhlášená dětská oční léčebna. Z kdysi honosného sídla továrníka Kleinerta je ruina na spadnutí. Nevyužívaná je už přes 20 let. Památkově chráněný objekt dříve městu patřil. Zda ho radnice odkoupí zpět, bude podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) záviset na ceně. V příměstském prostoru je to cenné území, řekl náměstek novinářům. [1]
7/2018 Na katastru nemovitostí stále visí Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Vlastníkem je společnost SANATORIUM MACHNÍN a.s., v likvidaci, která vlastní pouze objekty, pozemky jsou stále v majetku města Liberce. Akcionářem je
Centrum léčebné rehabilitace Liberec, s.r.o., kde stále působí Miroslav Samek.
2017 Zámeček je v exekuci, záležitosti řeší nám. Hrbková, která by měla mít kontakt i na exekutora, ale stěžovala si, že ten je nedosažitelný. Na vlastníky spojení není. Vlastnické vztahy jsou zde velmi komplikované. Měla by být vyhlášena dražba.
2009 Za deset let bez jakékoliv údržby se z léčebny stala ruina. Město se po deseti letech konečně probralo a začalo jednat o odkupu zpět. Než k tomu ale došlo, bylo po zásluze potrestáno. Jednatel společnosti Miroslav Samek zemřel a léčebna spadla do, jak je u nás častým zvykem, pomalého dědického řízení a budovu prožrala dřevomorka.
2008 Místo zdravotních služeb se Kleinertova vila ocitla vnabídce soukromé realitní kanceláře PF reality Consulting z Karlových Varů za 18,9milionu korun i s pozemky. Paradox této situace také dokresluje, že zmíněné pozemky město nikdy neprodalo. Současní majitelé Kleinertovy vily oně sice v roce 2007 požádali, ale právě zdůvodu pochybností o jejich záměru sobjektem jim je zastupitelé odmítli prodat. Pan Samek o inzerátu údajně nevěděl a makléřka realitní kanceláře si prý už nepamatuje, proč je v nabídce.
12/1999 Prázdný

Nový majitel nechává vilu prázdnou.
1999 K záchraně

Město Liberec dětskou oční léčebnu prodalo za velmi nízkou částku 1,4 mil. korun s tím, že zde zůstane zachováno poskytování zdravotních služeb. Novými majiteli se stali liberečtí lékaři Miroslav Samek a Jaroslav Krutský. Ti léčebnu bez náhrady zavřeli a až poté začali hledat peníze na rekonstrukci. Ve smlouvě byl těžko pochopitelný dodatek, že majitelé mohou hledat peníze na rekonstrukci deset let.
1948 Po druhé světové válce se přádelna znárodnila a z vily se stalo vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti z celého Československa. Léčebna fungovala až do konce devadesátých let.
1882 Vznik

Postavit si ji nechal majitel textilní továrny v Hamrštejně a politik Adolf Schwab. Vila je obklopena lesoparkem se vzácnými dřevinami. V parku se nachází kašna. Vilu obklopuje kamenná hradba s romantickými strážními věžemi. Domek správce při hlavním vstupu je postavený v témže stylu.

Články

27. září 2019
Liberec koupil nazpátek zchátralý zámeček
[2]
19. března 2019
Roky tu už oči neléčí, Liberec teď dostal nabídku koupit bývalou kliniku
15. března 2019
archiweb.cz - Liberec vyjednává o koupi zchátralého zámečku v Machníně
[1]
11. ledna 2016
Bývalá léčebna na okraji Liberce půjde k zemi. Prožrala ji dřevomorka
8. července 2013
Zámeček v Machníně se stal terčem rabování. Zloději změnili chloubu v ruinu
5. června 2007
Machnínské léčebně svítá naděje
10. květen 2007
Areál bývalé oční léčebny v Machníně chátrá

Knihy

Externí galerie (foto / video)

18. dubna 2019
Liberec - Machnín - foto Jindřich Mikulička
5. září 2018
Northern Explorers
7. dubna 2013
marcelpoko.rajce.idnes.cz

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
SANATORIUM MACHNÍN a.s.

Mapa

Autor karty JiřinCH Spoluautoři: Rendy, Dáša, Spirala aktualizováno: 1. října 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.