Dům v ruině, sýpka Arnoštov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Ubytování
Stav: Používaný
Adresa mapa
Zadní Arnoštov 73
56943 Jevíčko
Svitavy
49° 39' 37.3'', 16° 39' 43.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Dům vnikl někdy v sedmnáctém století. Mezi lety 2016 - 2020 proběhla rekonstrukce areálu na ubytovací zařízení. Autory projektu byl Ateliér ORA ve složení Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser, Tomáš Pospíšil. Původní zemědělská usedlost v minulosti zbavena vnitřních konstrukcí a přestavěna na sýpku byla stylem "dům v domě" přestavena na krásné ubytovací zařízení.  Dům je nabízen k pronájmu, pronajímá se jako celek. Projekt je manifestem, jak je možné zacházet se starými domy. Není nezbytně nutné přijít oautenticitu stáří, není nezbytně nutné demolovat, ale ani rekonstruovat dogmaticky památkářsky. Zároveň je možné stavět ekonomicky za použití současných materiálů a dosahovat požadovaných parametrů. 

Architektonický / technický popis

Do stávající kulisy ruiny architekti vystavěli nový izolovaný dům, který díky tomu může splňovat všechny současné energetické standardy. Zdravé druhotně použité dřevěné konstrukce použili zase znova jako konstrukční prvky stropů a výměn v krovu. Většina materiálu na místě zůstala, jen se přeskládala. Dům v sobě spojuje nízké i vysoké. Architekti sem vložili další současnou vrstvu, která se svým účelem liší od všech předešlých. Mezi novou a původní strukturou je udržovaná větraná mezera, konstrukce se nedotýkají. Nová struktura je místy vůči staré lehce posunutá. Okna nesedí úplně přesně na otvory ve staré zdi a stává se, že stará zeď je díky tomu přítomná i v interiéru. Dochází k vizuálnímu prolínání obou světů. Novostavba se skrze otvory ve staré zdi dere ven, naopak stará zeď skrze nová okna vstupuje dovnitř.

Časová osa

11/2020 Používaný

Sýpka je po rekonstrukci, dům je nabízen k pronájmu jako ubytovací zařízení. Sazba je 26 tis. za dvě noci, každá další noc 7 tis. Objekt se pronajímá jako celek. https://www.sypkaarnostov.cz/
2016 Stavební úpravy

Mezi lety 2016 - 2020 proběhla rekonstrukce areálu na ubytovací zařízení. Autory projektu byl Ateliér ORA ve složení Jan Hora, Barbora Hora, Jan Veisser, Tomáš Pospíšil. Původní zemědělská usedlost v minulosti zbavena vnitřních konstrukcí a přestavěna na sýpku byla stylem "dům v domě" přestavena na ubytovací zařízení. [1] Nový majitel se už v minulosti zasloužil o rekonstrukci středověkého paláce na brněnském Zelném trhu,
1842 Používaný

Mapa stabilního katastru zpochybňuje vznik domu v sedmnáctém století. Budova je totiž zakreslena v posunutém stavu a je zakreslena žlutě, takže šlo o dřevěnou budovu.
1650 Vznik

Dům vnikl někdy v sedmnáctém století. Ohledně minulosti je o objektu ještě zmíněna jednotřídka. [3]

Články

30. dubna 2021
Dům v ruině ohlodané na kost slouží k rekreaci | Archspace
26. října 2020
Rekonstrukce jako manifest architektů. Ateliér ORA zafixoval ruinu staré venkovské usedlosti | EARCH.
8. října 2020
I na periferii vznik� kvalitn� architektura | Hospod��sk� noviny (iHNed.cz)
[2]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman Spoluautoři: Rendy, maricern aktualizováno: 5. květen 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.