Zámek Nenakonice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Věrovany 464
78375 Věrovany – Nenakonice
Olomouc
49° 28' 28.9'', 17° 17' 1.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Švančárek Petr (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2015 V rekonstrukci

Sousedící sýpka vypadá , že je opravována. Se zámkem sousedí také mlýn. Jedna jeho budova je opravena a užívána jako byt, druhá je značně zchátralá. [1]
2009 V rekonstrukci

Obec objekt ve špatném stavu v tomto roce prodala do soukromého vlastnictví. Současný majitel již zahájil rekonstrukci zpustlého objektu úpravami okolního terénu a vstupní brány.
2002 Prázdný

Vzhledem ke statickým problémům však přestavba byla přerušena a nakonec v tomto roce Olomoucký kraj jako zřizovatel olomoucké vědecké knihovny zámek daroval obci Věrovany.
1979 Soukromým majetkem využívaným jako byty byl nenakonický zámek až do tohoto roku, kdy ho tehdejší majitellka (MIlada Pospíšilová) postoupila Státní vědecké knihovně v Olomouci. Ta jej začala přestavovat na depozitář.
1879 V majetku probošta olomoucké kapituly zůstal zámek do tohoto roku, kdy byl prodán Janu a Kristýně Albrechtovým.
1874 V rekonstrukci

Zámek byl v tomto roce opět obyvatelný. Jeho celková podoba se touto opravou podstatněji nezměnila, pouze zámecká věž byla zvýšena o jedno patro.
1866 Zámek v tomto roce vyhořel.
1833 V klasicistní podobě je zámek zachycen i na mapě stabilního katastru z tohoto roku.
1820 V rekonstrukci

Ve 20. letech 20. století se stal zámek majetkem zbytkového statkáře a byl upraven na byty.
1812 V rekonstrukci

Probošt Maria Weickard hrabě Trautmannsdorff (1812-1826) se zasloužil o dnešní klasicistní podobu zámku. Tehdy bylo zbouráno jižní boční křídlo, takže byla narušena původní barokní dispozice. Tato změna vytvořila dispozici dvoukřídlé zámecké budovy, která je zachována dodnes. Budova dostala žluté klasicistní fasády. Klasicisticky byla upravena i vstupní brána do zámeckého areálu na jižní straně. Úpravy byly provedeny rovněž v interiéru, hlavně v přízemí.
1780 V rekonstrukci

Barokní úpravy zámku dokončil v roce 1780 další olomoucký probošt Jan Matěj Butz z Rollsberku. Byly upraveny interiéry a zřízena domácí kaple, jejíž presbyterium vystupovalo v podobě arkýře z východní strany zámecké budovy.
1748 V rekonstrukci

Velké úpravy zámku provedl Egkhův nástupce Karel hrabě Martinic (olomoucký probošt v letech 1748-1767). Při nich byla odstraněna věž nad středem zámecké dispozice, nově upravena vstupní hala a přístup do 1. patra. V severovýchodním rohu čestného dvora bylo vybudováno schodiště do 1. patra a nad ním nová zámecká věž. Současně s těmito úpravami vznikla východně od zámku nová barokní sýpka.
1730 V rekonstrukci

Oedtův nástupce Otto Honorius Egkh (1730-1748) zámek rozšířil přístavbou dvou bočních křídel vybíhajících ze severního a jižního konce zámecké budovy směrem k východu. Tato boční křídla vytvořila před vstupem do zámku pro baroko typický čestný dvůr. V jižním bočním křídle byl umístěn nový vchod do zámeckého areálu.
1717 Vznik

Nenakonický zámek založil někdy mezi lety 1717-1730 probošt olomoucké kapituly František Ferdinand hrabě Oedt, jehož erb se nyní nachází nad bývalým hlavním vchodem do hlavní zámecké budovy. Pro výstavbu zvolil probošt areál v severní části vsi v blízkosti kapitulního hospodářského dvora na pravém břehu Mlýnského náhonu, který byl důležitou vodohospodářskou stavbou v povodí střední Moravy.

Články

17. září 2008
Rozpadlý zámek u Dubu hledá majitele. Kohokoliv, kdo jej opraví

Knihy

Externí galerie (foto / video)

2. ledna 2016
Jiri Smid
1. prosince 2015
Zámek Nenakonice
[1]
Autor externí galerie: Katty

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Švančárek Petr

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 21. února 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.