Pasáž 80

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zachráněný dům

Městský dům
Stav: Používaný
Adresa mapa
Revoluční 80
54401 Dvůr Králové nad Labem 1
Trutnov
50° 25' 53.5'', 15° 48' 47.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Stavební společnost Žižka (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2016 Používaný

Ze dvou zdevastovaných domů na rohu s Revoluční ulicí vznikl ve Dvoře Králové moderní polyfunkční objekt, který dal zapomenout na chátrající budovy a jejich nejbližší okolí. Komplex, architektonicky připravený místním rodákem Petrem Týfou, vytvořil vůbec první pasáž ve Dvoře Králové. Pasáž 80, jak se objekt nově nazývá, nabízí už od začátku roku komerční prostory, restauraci, kavárnu, ordinace lékařů, advokátní kanceláře, bytové jednotky nebo služby penzionu. [1]
2015 Stavební úpravy

Budova někdejšího hotelu byla propojena v nadzemních podlažích se sousedním domem. Současný multifunkční areál dvojdomí čp. 79–80 je dobrým příkladem moderní adaptace v kontextu historické zástavby. Do zadní části areálu zasahují v nadzemních podlažích bytové jednotky. Průchod mezi domy je praktickým městotvorným zásahem, dobře komunikačně propojujícím hlavní náměstí se zadní částí historického centra.
2014 Stavební úpravy

Při rekonstrukci čp. 79 a 80 proběhl záchranný archeologický výzkum. Archeologické vrstvy zde mají mocnost 1–2 m a jsou pozůstatky osídlení od založení města ve 13. století až po dnešek. Za nejzajímavější nález lze považovat část půdorysu domu, který měl kamenný základ a hrázděné přízemí. Pod shořelou a spadlou konstrukcí stěn se nacházely zbytky dřevěné shořelé podlahy, torza dřevěné konstrukce stěn pak shořelé uvnitř základů domu. Je pravděpodobné, že tento dům shořel nejspíše při velkém požáru města v roce 1572.
2013 Prázdný

Objekt hotelu bez využití chátrá. Každopádně, připravuje se jeho kompletní rekonstrukce.
1948 Používaný

Posledních padesát let bylo ve znamení úpadku a k lepšímu nezměnilo nic ani přejmenování na hotel Labe v období socialistické éry.
1885 Používaný

Z historických pramenů plyne, že Hotel Kopp byl postaven před rokem 1885. Toho roku bylo ve městě zavedeno plynové osvětlení a na místní nádraží vjel první vlak. A byla to právě železnice, která urychlila rozvoj zdejších průmyslových odvětví a přinesla také možnost dovážet sem plzeňské pivo. To se tu od té doby čepovalo a stalo se zdejší doménou po řadu desetiletí. Proslulým provozovatelem Hotelu Kopp býval pan Lodr a tradovalo se, že hosté se mnohdy bavili tím, že pokládali na bohatou zlatavou pěnu drobnou minci a ta do obsahu kvalitního moku nepropadla. [1]

Články

29. dubna 2016
Moderní přestavba propojila centrum s klidovou zónou - Deník.cz
[1]
28. dubna 2016
Hostinec KOPP žije dál. Dvůr je na Pasáž 80 pyšný

Knihy

Externí galerie (foto / video)

27. dubna 2016
Slavnostní otevření Pasáže 80

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

27. prosince 2020
Stavební společnost Žižka
profil

Mapa

Autor karty Rendy aktualizováno: 27. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.