Vinohradská synagoga

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Církev
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Sázavská
120 00 Praha 2
Hlavní město Praha
50° 4' 28.1'', 14° 26' 25.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Stiassny Wilhelm

Doplňující informace

Synagoga byla postavena v novorenesančním slohu s maurskými prvky. Stavba byla trojlodní, bazilikálního typu, s širokými ženskými galeriemi na sloupových arkádách a s vnějším ochozem kolem celé budovy. Nad hlavním průčelím do Sázavské ulice, jemuž vévodilo mohutné růžicové okno s Davidovou hvězdou uprostřed, desky Desatera na vršku tympanonu a falešný portikus, se tyčily dvě vysoké, osmiboké věže zakončené cibulovitými báněmi s lucernami. Skutečný vstup do synagogy ale vedl dvěma průjezdy v postranních budovách rabínského domu a židovské školy do ochozu okolo budovy.

V interiéru byl jako stavební obklad použit různobarevný mramor a barevné vitráže se starozákonními motivy. Sedadla byla vyřezávaná ze dřeva, v hlavní lodi v několika sekcích za sebou. Kapacitou přes 2000 míst to byla největší synagoga v Praze a patřila k největším na světě.  Velikostí byla srovnatelná zhruba s kostelem svaté Ludmily na blízkém náměstí Míru či s plzeňskou Velkou synagogou. Náklady na zbudování synagogy činily 800 000 zlatých.

Templ byl reformního ritu, s varhanami a pěveckým sborem. Jako rabín zde působil Dr. Gustav Weiner, který byl také učitelem náboženství a překladatelem, vydal např. "Českou Hagadu".

Jako synagoga a komunitní centrum sloužila Vinohradská synagoga až do okupace, kdy byla podobně jako řada jiných židovských staveb přeměněna na skladiště, v němž byl skladován nábytek zabavený deportovaným Židům. [2]

Časová osa

9/1961 Zaniklý

Na zasypaných základech pak byla postavena základní škola otevřená 1. září 1961 (architekt Jiří Bláha). Ve vchodu školy je umístěna pamětní deska, připomínající zdejší synagogu.
1951 Zaniklý

Poškození levé věže a části průčelí nebylo zdaleka takové, aby bylo celou stavbu nutno odstřelit, jak posléze učinil komunistický režim. [2] Obvodové zdi a věže stály až do roku 1951, kdy byly po zestátnění celého areálu strženy. [1]
2/1945 Prázdný

Za druhé světové války byla synagoga zavřena a sloužila, tak jako ostatní pražské synagogy, za skladiště předmětů z násilně vyklizených bytů židovských obyvatel. Dne 14. února 1945 při náletu spojeneckého letectva, při kterém bomby zasáhly převážně historickou zástavbu a činžovní domy na Novém Městě a na Vinohradech, byla zasažena i synagoga. Hasičům bylo německými okupačními orgány povoleno hasit pouze sousední budovy, a tak synagoga vyhořela.
9/1896 Používaný

Stavbu vedl vinohradský architekt a stavitel Karel Horák. Synagoga byla slavnostně otevřena na Vysoké svátky 5657, v září 1896.
1895 Vznik

Spolek v roce 1894 objednal návrh synagogy u vídeňského architekta, c. k. stavebního rady a předsedy vídeňské Židovské obce, Wilhelma Stiassnyho, absolventa vídeňské Akademie výtvarných umění u romantických eklektiků Eduarda van der Nülla a Augusta Sicarda von Sicardsburga. [1] Stavba probíhala mezi lety 1895 a 1896. [2]

Náhled galerie

Články

23. října 2011
Osudy vinohradské synagogy | Témata
[3]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Monika W. aktualizováno: 2. ledna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.