Dům sochaře Ladislava Konfránka čp. 1496

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
Adresa mapa
U Hadovky 1496/9
16000 Praha 6
Hlavní město Praha
50° 6' 3.5'', 14° 22' 27.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Zázvorka Jan

Doplňující informace

Dům postavený v letech 1928–29 pro sochaře Ladislava Kofránka architekt Jan Zázvorka. Puristicky koncipovaná stavba velkého rodinného dvojdomu ve svahu je patrová s podkrovím a ateliérem, přistavěným po východní straně. Hlavní průčelí, které se obrací k jihu, člení polygonální rizalit uprostřed, jež přechází do prosklené zimní zahrady a v patře do tvarově odlišného ´tvaru balkonu. Tato linie se pak ve zvalbené střeše mění v široký vikýř podkrovního patra. Také severní fasáda je asymetrická, s rizalitem po pravé straně. Původní okenní konstrukce byly výrazně plastické, což ještě podtrhovala jejich dvoubarevnost; dnešní plastové konstrukce jsou příliš ploché a oslabily výraz stavby. Dispozičně se jedná o dvoutrakt, s obytnými místnostmi na jižní straně a s dvojicí schodišť v severním traktu.

Časová osa

2021 Používaný

Dvojdům je netypicky orientovaný, bokem proti ulici, ze které je vstup. Dům čp 1495 s ateliérem je umístěný blíže k ulici, čp. 1496 je hlouběji v zahradě. Dům čp. je zapsán na jméno Roblesová Blanka, přední dům s ateliérem patří potomkům sochaře Kofránka a je zapsán na Kofránka Iva a Kofránkovou Gabrielu.
1928 Vznik

Dům postavený v letech 1928–29 pro sochaře Ladislava Kofránka architekt Jan Zázvorka. Puristicky koncipovaná stavba velkého rodinného dvojdomu ve svahu je patrová s podkrovím a ateliérem, přistavěným po východní straně. Hlavní průčelí, které se obrací k jihu, člení polygonální rizalit uprostřed, jež přechází do prosklené zimní zahrady a v patře do tvarově odlišného ´tvaru balkonu. Tato linie se pak ve zvalbené střeše mění v široký vikýř podkrovního patra. Také severní fasáda je asymetrická, s rizalitem po pravé straně.

Články

Knihy

 
Dalibor Pix a kol., 2017. Umělecké památky Prahy (2017; Dalibor Pix a kol.). Nakladatelství Akademia, 1. vydání
[1]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 16. ledna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.