Lindtův dům

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Obchodní dům
Stav: Používaný
Adresa mapa
Václavské náměstí 773/4
11000 Praha 1
Hlavní město Praha
50° 5' 1.5'', 14° 25' 25.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Kysela Ludvík

Doplňující informace

Budova je též nazývána Palác Astra, podle kavárny, která bývala v prvním patře. Stavba byla navržena pro obchodníka a továrníka Lindta na místě starší barokní zástavby, která byla zbořena. Obě průčelí se původně vyznačovala kombinací obkladu základní železobetonové konstrukce s velkými pásovými okny, ta však byla mezi ve 2. až 4. patře později nahrazena ocelovými okny s hliníkovými lištami s drobnějším dělením, což je v příkrém kontrastu s původní koncepcí. Obě průčelí v rozsahu 2.-5. p. s předsazeným lícem. Nejvyšší podlaží s ateliérovými okny. Sedmipatrový dům je podsklepený třemi suterény. Železobetonová monolitická konstrukce s využitím spojitých nosníků a křížem armovaných desek s náběhy. V horním podlaží skořepina. V suterénu již během výstavby došlo ke změně projektu ve prospěch skladovacích prostor na úkor původního dvoupodlažního sálu při ulici. Středem přízemí na hloubku objektu probíhá pasáž, spojující Václavské a Jungmannovo náměstí, vlevo od ní je schodišťový prostor, využívající osvětlení světlíkem, dosud s původními obklady (mramor, žula). Jedna z prvních funkcionalistických staveb v Praze, poškozená úpravou oken v 60. letech. Jedná se o architektonicky a urbanisticky hodnotný objekt. Jedna z prvních funkcionalistických staveb v Praze i v tehdejší ČSR. (2)

Kdysi zde bývaly dva domy, U Samsonů a U Matoušků. též dům Šipovský či Udrčský. Továrník Linst vlastnil i barokní dvoupatrový dům, který stál na místě před vznikem funkcionalistické novostavby. (3)

Časová osa

2021 Používaný

Pobočka Raiffeisenbank
2011 Používaný

V letech 1998 - 2011 zde byl Dům knihy - knihkupectví firmy Kanzelsberger. Obchod měl pět podlaží, prodejní plochu přes 2000 m2 a literární kavárnu. [1]

Články

Knihy

 
Ružena Baťková a kolektiv, 1998. Umělecké památky Prahy - Nové Město a Vyšehrad. Akademia; 1. vydání
ISBN 80-200-0627-3
[3]

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty clar35 aktualizováno: 31. ledna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.