Myslivna Pankrác (Wahlovna)

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

- Roubenka
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Bezdědice 36
29425 Katusice
Mladá Boleslav
50° 29' 53.1'', 14° 43' 7.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Grégr Vladimír

Doplňující informace

Bývalá hájovna "Pankrác" leží asi 2 km SV od Březovic po levé straně silnice z Bezdědic do Bělé pod Bezdězem. Jde o jednopatrový dům obdélného půdorysu, štítem orientovaný k V. Dům je roubený z hraněných trámů, spojovaných v nárožích plátováním na rybinu. Trámy jsou v přirozené hnědé barvě, spáry obíleny. Obepíná jej podstávka, na delších stranách o 3 polích, na štítových průčelích o 1 poli. Podstávka podpírá 1. patro, které mírně předstupuje před líc přízemní stěny, profilovaný trám plní funkci pásové římsy. V štítové průčelí je dvouosé, obdélná okna s profilovanými rámy jsou dvoudílná, v patře šestitabulková. Lomenice je lichoběžníková a trojdílná, její střední část je svisle bedněná, postranní bedněné klasovitě. Podél S dvorního průčelí se táhne zápraží z pískovcových desek, do síně z něj vede pravoúhlý vchod s trámovými veřejemi a jednokřídlými dveřmi. Z průčelí je dvouosé a lomenice je shodná jako na V straně. Střecha je mansardová s profilovanou dřevěnou římsou krytá prejzy. Ze střechy vystupují 2 pravoúhlé jednoosé podkrovní vikýře.

Předmětem ochrany je myslivna "Pankrác" čp. 36 a vymezený pozemek.

Časová osa

1/2021 Používaný

Myslivnu vlastní Kulhavý Vladimír a Dvořáková Lenka - objekt se nachází v nepříliš dobře udržovaném areálu. Za bývalého režimu zde bylo rekreační zařízení.
5/1958 Používaný

Od 3. 5. 1958 je myslivna zapsaná na seznam kulturních památek.
1936 Stavební úpravy

Myslivnu Pankrác kupuje za první republiky právník JUDr. Veleslava Wahla, jeho syn ornitolog stejného jména v okolí prováděl svá pozorování. Pro rodinu v roce 1936 se stavení rekonstruuje dle návrhu arch. Vladimíra Grégra, rekonstrukce je velice citlivá, za použití tradičních materiál.
1790 Vznik

Patrový roubený dům z konce 18. století stojící samostatně v lese nedaleko Valdštejnska.

Články

16. června 2020
Za války byl ornitolog Wahl hrdinou. Jeho život zničila komunistická léčka - Deník.cz
16. června 2020
Život mladého ornitologa a bojovníka za svobodu skončil na Pankráci. Před 70 lety byl popraven Veleslav Wahl | Reflex.cz

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty pe.zeman aktualizováno: 17. ledna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.