Zámek Smilov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Štoky 18
58253 Štoky – Smilov
Havlíčkův Brod
49° 32' 5.9'', 15° 37' 34.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SKASTEMO a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zámeček ve Smilově u Štoků nikdy nepatřil mezi důležitá šlechtická sídla, přesto ho vlastnily i přední evropské rody. Ještě po druhé světové válce byl v bezvadném stavu, pak ale přišlo čtyřicet let komunistické totality. A po nich z kdysi útulného zámku zbyly ruiny.

Vesnička Smilov vznikla nejspíš někdy na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Bydleli v ní hlavně horníci z okolních stříbrných dolů. Zámek ve Smilově ale vyrostl až mnohem později. Až v roce 1701 ho nechal postavit Augustin Arnošt Schönovetz z Ungarswerthu. Po něm smilovské panství koupili například Sinzendorfové, tedy rod, jehož členové zastávali přední funkce v rakousko-uherské státní správě.

O více než sto let později patřil zámeček ve Smilově také třeba pruskému premiérovi Karlu Antonínu Hohenzollern-Simaringenovi, jeho synovi Antonovi, který v uniformě pruské armády padl v bitvě u Hradce Králové, nebo Karlovu vnukovi Vilémovi, jehož potomci na přelomu devatenáctého a dvacátého století vládli Rumunsku.

Hohenzollernové však v době své největší slávy vlastnili šlechtická sídla v celé Evropě, malé – a navíc zadlužené – panství mezi tehdejším Německým Brodem a Jihlavou pro ně proto mělo minimální význam. Neexistují žádné písemné doklady o tom, že by čelní představitelé německého rodu někdy na Smilově dlouhodoběji pobývali.

Když pak nastal rozpad Rakouska-Uherska a po vzniku nové republiky byla vyhlášena pozemková reforma, Hohenzollernové nic nenamítali, aby od nich takřka nepoužívaný zámek odkoupil statkář Václav Skřivan. Ten na něm spokojeně hospodařil celé meziválečné období, pak s obtížemi i během druhé světové války i krátce po ní. Pak ale přišel únor 1948 a bývalé šlechtické sídlo přešlo do vlastnictví „lidu“.

Zámek získalo nově zřízené JZD Štoky, které v něm zřídilo kanceláře a byty pro zaměstnance. O budovu se ale nikdo soustavně nestaral, brzy do ní začalo zatékat. Ještě před sametovou revolucí ji proto její obyvatelé opustili. Po pádu totalitního režimu sice smilovský zámek v restitučním řízení znovu získali potomci původních majitelů, kteří jej ostatně vlastní dodnes, peníze na nutné opravy ale nemají. Budova tak zůstává nevyužitá a dál rychle chátrá.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

25. srpna 2016
Zámek ve Smilově vlastnili přední šlechtici, po únoru 1948 zchátral

Knihy

Externí galerie (foto / video)

 
Zámek Smilov

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
SKASTEMO a.s.
Pod Vodojemem 1611, Beroun-Město, 26601 Beroun

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 1. září 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.