Vila Jana Drechsela

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Nikdy prázdný dům

Vila
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Strachovská 331
393 01 Pelhřimov
Pelhřimov
49° 25' 53.1'', 15° 13' 6.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Janák Pavel

Doplňující informace

Evropsky významná kubistická stavba podle projektu architekta Pavla Janáka. Vystavěna v letech 1912–1913 stavitelem Karlem Postráneckým pro Jana Drechsela, tehdejšího pelhřimovského okresního hejtmana a císařského radu.

V té době měl Janák již jasně zformulovaný program architektury, který oproti věcnosti tehdejší moderny prosazoval architekturu vyjadřující dynamické síly a ovládnutí hmoty duchem, jenž „mění hmotu ve smyslu zdramatizování především za pomocí elementu třetího, šikmé plochy“. Krystalinické tvary tak měly být protikladem statických pravoúhlých hranolů. V Drechselově domě se tato kubistická koncepce projevuje mnoha prvky vnějšího vzhledu, i když nepoznamenává samotný půdorys stavby: v lomeném obryse štítů, ve stupňovitě ustupujících okenních otvorech a především ve sloupech podepírajících střechu zápraží, jejichž ozvěnou jsou i sloupky oplocení předzahrádky. Právě šikmé plošky na těchto sloupech nejvíce připomínají krystaly minerálů, v nichž Janák poněkud mysticky spatřuje síly překonávající zemskou tíži a tedy i symbol svobodného uměleckého ducha. Živost exteriéru podtrhuje i sytá okrová barva, místy se žlutými kontrastními plochami, která dokládá Janákův trvalý zájem o barevnost fasád.

Oproti originálnímu vnějšímu vzhledu je vnitřní upořádání domu poměrně konvenční, i když jistě poskytovalo pohodlné bydlení. Dnešní využívání domu neodpovídá jeho kulturnímu významu. Nepochybně by zde našla ideální umístění expozice věnovaná ojedinělému působení Pavla Janáka v Pelhřimově. [2]

Časová osa

2021 Používaný

Dnes je ve vile sídlo firmy Elpos Elektro. [3]
1913 Vznik

Vila postavená v letech 1912-1913 Karlem Postráneckým podle návrhu architekta Pavla Janáka pro okresního hejtmana Jana Drechsela.

Články

Knihy

 
Sedlák Jan, 2008. Slavné vily kraje Vysočina. Foibos Bohemia
ISBN 978-80-87073-10-0

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Monika W. aktualizováno: 31. ledna 2021

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.